Ermeni Şair Yeğişe Çarents Yıkılmasında diye bir Camiyi Kurtarıyor

Ermeni Şair Yeğişe Çarents Yıkılmasında diye bir Camiyi Kurtarıyor

Ermeni Şair Yeğişe Çarents Yıkılmasında diye bir Camiyi Kurtarıyor

Ermeni Şair Yeğişe Çarents Yıkılmasında diye bir Camiyi Kurtarıyor : Ev taraflarında aklıma geldi; Gök Mescit’te Cuma namazı kılınmamıştı. Öğrendiğim kadarıyla Cami de cemaat namazları kılınmıyordu. Cami bir nevi Fars Lobisi’nin merkezi olmuş durumda. Ermenistan’da Türkiye’nin boşluğunu dolduran İran gibi ülkeler İslam’ın da farklı tanıtılmasına sebep oluyor. Bana İslamla ilgili pek çok soru soran Ermeni genç; İranlılar’ın yaşadığı gibi bir din algısından korktuklarını belirtiyor.

Hatta Türkiye’nin; mollalar tarafından şeriatla yönetilen bir ülke olduğu yanlışını düzeltmek zorunda kaldığım pek çok görüşmem oldu. Türkiye’nin burada her anlamda var olması; Türk siyaset yapıcıları tarafından iddia edilen dış politika sorumluluklarının merkezinde yer alıyor. İşin siyasi ve ekonomik boyutları da ayrı bir konu.

Örneğin; Kuzey Caddesi’nde bulunan boş işyerlerine diaspora dahi ilgi göstermemişken Türkiye’nin buraları değerlendirmesi büyük fırsatlar oluşturabilir. Yanı başımızdaki bir ülke, kendisine sınır olmayan başka bir ülke tarafından uydu haline getirilmiş fakat biz çağdaş devlet mantığına yakışmayacak olan sınır kapatma olayıyla büyük fırsatları kaçırmışız.

Gök Mescit

Gök Mescit’le ilgili anlatılan önemli bir olayda var Devamını Oku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir