Edebiyat Dünyası sizi niçin Kabullenmiyor sorusuna Yılmaz Erdoğan'ın Cevabı

Edebiyat Dünyası sizi niçin Kabullenmiyor sorusuna Yılmaz Erdoğan’ın Cevabı

Edebiyat Dünyası sizi niçin Kabullenmiyor sorusuna Yılmaz Erdoğan’ın Cevabı

Edebiyat Dünyası sizi niçin Kabullenmiyor sorusuna Yılmaz Erdoğan’ın Cevabı : Televizyon için skeçler yazmıştı, Levent Kırca oynamıştı onları, Yasemin Yalçın oynamıştı, amenna. Piyesler yazmıştı, o piyesler ödüller almıştı, olabilir. Hikaye kitabı yazmıştı bundan on yıl önce, hikaye kitabı yıllarca tek baskıda kalmıştı, sonra aniden keşfedilmişti hikayeciliği, olabilir, herkes hikaye yazabilir. Bir tip canlandırmıştı adını Mükremin koymuştu, dağ taş, ülke sınırları içinde, ülke dışında herkes Mükremin’le tanışmış, Yılmaz Erdoğan Fimleri ni izlemiş onu sevmişti, bunda ne var! Ne zaman ki şiir kitabı çıktı; işte bu olmadı. Dur, ne yapıyorsun kavruk delikanlı? Şiir yüksek sanattır, şiir ağır iştir, şiir ciddiyettir, haddine mi senin şiir yazmak! Sen mizahçısın işine bak. Mizah hep hafife alınmış bu topraklarda, mizahın ciddiyeti anlaşılmamış, güldürmek zor iştir demişsin kim dinler seni. Sen bildiğin işi yap, biz de seni böyle bilelim. Bu alan bizim, buraya duhul olamazsın kolay kolay. Burda biz at koştururuz, buranın tapusu bizim üstümüze.

Yılmaz Erdoğan Şiirleri, Yılmaz Erdoğan Kayıp Kentin Yakışıklısı kitabı bir yere denk gelmişti. O zamana kadar şiirle, edebiyatla ilişki kurmayı becerememiş binlerce insan, bu şiir kitabı sayesinde belki de kitapla tanıştı. Kitap üst üste baskılar yaptı, yaklaşık yüz elli binlik bir satış rakamına ulaştı.’ Ben de tam bunları düşünmüştüm ancak böyle ifade edemiyordum’ diyen yeni yetmelerden tutun da, memleketin bir çok önemli entelektüeline kadar herkes şiirini konuşmaya başladı

Yılmaz Erdoğan Kendi kıvamında bulmadığı hiçbir işe yeltenmedi şimdiye kadar. Yılmaz Erdoğan’ın hayatı İlginç bir karışımdı o ve içinde bir kaç adamın dolaştığına inanıyordu. Onun için kendini hiçbir zaman tek kalıbın adamı gibi görmedi. Şiir yazarken, oyun yazarken, film yaparken, oyun yönetirken. Örneğin ‘Hangi tiyatro ekolüne yakınsınız’ sorusu ne çok soruldu ona. ‘Hepsine çok yakınım, aynı zamanda hepsine çok uzağım’ diyordu. Yazı için de aynı şeyi düşünüyordu. ‘Siz tiyatrocu sunuz, neden şiir yazıyorsunuz’ sorulduğunda, ‘Ben yemek kitabı da yazabilirim’ cevabını veriyordu. Ve bu kitap da çok satar ve bunun benim ünlü olmamla da hiç alakası olmaz’ Önemli olan o yemek kitabını ‘kendince’ yazmaktır. Örneğin Türkiye’de hiç olmayan spor dalı golfle ilgili bir kitap yazmak ne kadar enterasan olurdu. Bütün o şiir tartışmalarından sonra kendisine sık sık sorulan, ‘Edebiyat dünyası sizi niçin kabullenmiyor ve niçin şiir yazıyorsunuz’ gibi sorulara cevap vermeye çalıştı.

‘Aslında beni kabul etmek tümüyle edebiyat aleminin problemidir. Bir Attila İlhan benim için iyi şeyler söyledi. Edebiyat aleminden olman için sadece edebi ürünler vermen yetmiyor. Onların ruhsal yapısını taşıman, onların gittikleri yerlere gitmen, biraz edebiyat da satman gerekiyor. Konuşurken ‘ben şair Yılmaz Erdoğan’ demen gerekiyor. Ben öyle demiyorum. Zaten adımın önüne hiçbir şey koymamayı ilke edinmiş birisiyim. Çekememezlik de var elbette. Bir adamın sadece şiirle ünlü olması zor. Tabi şiirimin bu kadar yaygınlaşmasında başka alanlarda ünlü olmam da etkili ama unutulan bir şey var. Ben zaten yazarak ünlü oldum Arabesk bir kaset yapmış, sonra şiire soyunmuş dğilim. Yer yer böyle sunan amcalar var, yanlış yapıyorsunuz! Ben o adam değilim. Dolayısıyla yazının bir türü olan şiirde de zaten ürün veren birisiyim. Benim şiirimi beğenmek veya beğenmemek tümüyle sizin probleminiz.’

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından Muhsin Kızılkaya’nın, Granada Yayınlarından çıkan Hakkari’den İstanbul’a Bir Şöhret Yolculuğu kitabından kısaltılarak alınmıştır.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir