Dünya çapında Yazın Dünyası ve Rekabetten ötürü yok edilen eserler

Dünya çapında Yazın Dünyası ve Rekabetten ötürü yok edilen eserler

Dünya çapında Yazın Dünyası ve Rekabetten ötürü yok edilen eserler :  Kitap kıyımını savunan Felsefecilere, filologlara, bilgili insanlara ve yazarlara ait çok örnek vardır. Mısır’da hükümdar ve şair Akhenaton, iyi bir tektanrıcı olarak Tanrı Aton hakkında kendi yazdığı metinlerin yaygınlaştırılması için kendinden önce yazılan tüm din kitaplarını yaktırmıştır.

M.Ö.5. yüzyılda Atinalı demokratlar sofist felsefeci Protagaros’ı dine saygısızlıktan yargılanmış ve kitabı Tanrılar Üzerine’yi halka açık olarak yaktırmıştır. Platon’un yaşam öyküsünü yazan Diogenes Laertios’a göre, düşünür ideal devletine şairlerin girmesini yasaklamakla yetinmemiş, Demokritos’un kitaplarını yakmaya çalışmış, hatta Sokrates’le tanıştıktan sonra kendi şiirlerinide yakmıştır.Çin’de İmparator Şi Huang’ın danışmanlarından ve Hukukçular Okulu’nun en özgün felsefecisi Li Sı, geçmişe dönüşü savunan tüm kitapların yok edilmesini önermişti. Önerisi M.Ö. 213’te gerçekleştirildi. Ne yazık ki bu yeni bir şey değildi, Lao Zı, Tao Te Çing’de şunu önermişti: ”Bilgeleri ortadan kaldırın, dahileri sürün, halka daha yararlı olacaktır.”

Bir de şöyle yazmıştı: ”Tüm eğitimi kaldırın, hiçbir şey olmaz.” Alcala Üniversitesi kurucusu ve Latince çevirisiyle birlikte Yunanca, İbranice ve Keldanice yazılmış Alcala de Henares Çok Dilli İncil’in destekçisi olan İspanyol Kardinal Jimenez De Cisneros, Garanada’da İslami Kitapları yaktırdı. Meksika’daki ilk kütüphaneyi kuran Piskopos Juan de Zumarraga 1530’da Aztek kodekslerini yaktırdı. David Hume gibi hoşgörülü bir insan bile metafizikle ilgili tüm kitapların yakılmasını istemekten çekinmemişti.

Dünya çapında Yazın Dünyası ve Rekabetten ötürü yok edilen eserler

Dünya çapında Yazın Dünyası ve Rekabetten ötürü yok edilen eserler

Fütürizm Hareketi 1910’da bir manifesto yayınlayarak tüm kütüphanelerin yok edilmesi çağrısı yaptı. 1967 civarında Kolombiya’da Nadaista grubundan şairler, ülkenin edebiyat geçmişinin yok edilmesi gerektiğini düşünerek Jorge Isaacs’ın romanı Maria’nın kopyalarını yaktırdı.

1933’te Nazilerin kitap yakmasını ciddi bir kitapsever olan Joseph Goebbels organize etti. 1939’da St. Louis Halk Kütüphanesi John Steinbeck’in Gazap Üzümleri’ni geri çevirdi ve kitabı herkesin önünde yaktı. Etkinlikte konuşma yapanlar Amerikalı yazarları kitaplarında ahlakdışı dil ve komünizm öğretileri kullanmamaları konusunda uyardı. Borges Bir Özyaşam Öyküsü Denemesi’nde ilk kitaplarını yaktığını gizlememişti.”Bir kaç yıl öncesine kadar, çok pahalı olmasalardı hepsini kitapçılardan alıp yakardım.”

Herkes dünyayı ”biz” ve ”onlar” diye ikiye böler. O ”biz” tabii ki dışlayıcıdır. Ötekini reddetme ölçütü uygulanarak her zaman sansür uygulanmış, insanların bilgiye ulaşma hakları hep ellerinden alınmıştır.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından (Fernando Baez- Kitap Kıyımının Evrensel Tarihi/Can Yayınları) kitabından kısaltılarak alınmıştır.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir