Da Vinci Şifresi Kitabı ilk basıldığında tepkiler ve Yasaklanması

Da Vinci Şifresi Kitabı ilk basıldığında tepkiler ve Yasaklanması

Da Vinci Şifresi Kitabı ilk basıldığında tepkiler ve Yasaklanması

Da Vinci Şifresi Kitabı ilk basıldığında tepkiler ve Yasaklanması : Satışa çıktığı ilk haftanın sonunda büyük başarı kazanan Da Vinci Şifresi Kitabı, New York Times’ın, En Çok Satan Kitaplar listesine bir numaradan girdi. Times gazetesi tarafından ”gizem dolu, şifrelerle örülü, müthiş bir zeka ürünü roman” olarak övüldü. Aynı zamanda Wall Street Journal, Publishers Weekly ve San Francisko Chronicle’ın, çok okunanlar listesinde yerini uzun süre korudu.
The Library Journal bu şahaser parçası herkes tarafından mutlaka okunmalıdır diye  iltifat yağdırdı ve Chicago Tribune ise hayranlık içerisinde kitabın bir çok doktoraya bedel cezbedici tarih ve bilgili spekülasyon içerdiğini ilan etti. Usa Today gazetesi romana çağdaş çerçevede sunulan tarihsel gerçek sözleriyle referans verdi. www.popmatters.com.

Çalışmanın gerçeğe dayanan roman olduğunu ifade etti. Counterculture dergisi hayli zengin gerçeklik taşıyan iyi bir hikaye yorumu yaptı. Charles Taylor, roman hakkında Hristiyanlığın 2000 senelik gizli sırlarına hızlı bir yolculuk yorumu yaptı ve ekledi; bu roman hakkında en şaşırtıcı olan gerçek üzerine temellenmiş olması.

Da Vinci Şifresi RomanI yaklaşık olarak 25 milyon adet sattı ve 44 dilde yayınlandı. Da Vinci Şifresi Yazarı ise bu tür bir başarıya hazır değildi. Yazar Dan Brown, röportaj amaçlı bir e-mailinde kitabın aniden başarı yakalamasıyla hala biraz şok içerisinde olduğunu yazdı ve devam etti.

Her ne kadar okurların bu konuları tıpkı benim gibi ilginç bulacaklarını düşündüysem de, bu kadar insanın böylesine derinden ilgileneceğini hiç öngörmemiştim. İnanın uçağa binemez oldum. Peçetelere, kusmuk torbalarına bile imza atmak zorunda kalıyorum. Şöhretle nasıl baş edilir bilmiyorum…

Da Vinci Şifresi

Da Vinci Şifresi

Leonardo Da Vinci kimdir?

Sanatı ve bilim metodu neye odaklanmıştı? Gerçekten, Siyon Tarikatının bir lideri olarak mı rol almıştı? Romanı okuyanlar, zihinlerinde buna benzer birçok soruyla kaldılar. Bu sürece girdikten sonra, gelişmelerin mahiyetini kavramak amacıyla daha kapsamlı araştırma yapmaya karar verdim.

Medya kaynaklarını ve internet kaynaklarını taradım. Da Vinci Şifresi bir roman olmaktan çıkmış, bir fenomene dönüşmüştü. Da Vinci turizmi diye bir sektör alanı bile oluşmuştu. Romanda şifreler taşıdığı iddia edilen müzeye, kiliselere ve şapellere yönelik ”hac” turları organize edilmeye başlanmıştı. Da Vinci etkisi turizm sektöründen internete de taşındı. Hristiyan apolojistleri internet sayfalarında kitaptaki iddialara cevap mahiyetinde yazılar döşemeye başladılar. Batı Dünyası adeta Şifreciler ve Şifre karşıtları olarak ikiye bölündü.

Şayet roman engizisyon çağında yayınlansaydı kuşkusuz Katolik Kilise’nin yasak kitaplar indeksine yerleştirilirdi, tüm baskıları toplatılır, hamur makinasına atılırdı veya yakılırdı. Brown en iyimser tahminle düşüncelerinden vazgeçmesi için Kilise kulesinde bir süre misafir edilirdi. Gerçi bu yaptırımlardan ilki kısmen gerçekleşti.

Brown’un kitabı, Katolik Kilisesinin Yasak Kitaplar indeksine yerleştirildi ve daha önce Vatikan’ın İnanç Doktrinleri Kongregasyonu Başkanı olarak görev yapan, Cenova başpiskoposu Kardinal Tarcisio Bertone, Vatikan Radyosu’nda yaptığı açıklamada halka ”Katolizm karşıtı, yalan ve iftiralarla dolu bu kitabı okumayın” diye ilan etti. Ancak, yasaklama ilanı, İtalya’da romanın satışının iki misline fırlamasına yaradı!

Kilisenin okunmasını yasakladığı, baskı üstüne baskı yapan, 42 dile çevrilen, beyazperdeye aktarılan, eleştirilen 13 kitabın yayınlandığı Da Vinci Şifresi artık bir roman değil küresel bir fenomen oldu.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından (Antik Çağ ve Belgeler Işığında Davinci Fenomeni, Mehmet Sakioğlu- Ozan yayıncılık) kitabından kısaltılarak alınmıştır.

Dan Brown Kimdir

Amerikalı bir yazardır. Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olduktan sonra bir süre eğitim gördüğü bu okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, 1996’da ilk romanı Dijital Kale’nin ortaya çıkmasını sağladı (Wikiped)

Dan Brown Kitapları
Başlangıç, Cehennem, Da Vinci Şifresi, Kayıp Sembol, Melekler ve Şeytanlar, İhanet Noktası, Dijital Kale,

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir