Çoğu İnsanın Okudum Deyip Okumadığı 20 Kitap

Kitap okumanın faydaları kadar, hiç okumadığımız kitapları dahi çeşitli nedenler ile okuduğumuzu öne sürüp belki kendimizi tatmin ediyoruz ama, çeşitli araştırmalar konunun hiç te öyle olmadığını gösteriyor. Kitap okumanın insan beynini geliştirici özelliği yadsınamaz bir gerçek. Bir kitap okudum hayatım değişti diyen bir sürü insan varken, neden bizler içinde bu durum söz konusu olmasın? Ama gerçekten kitabı okuyalım. Tıpkı aşağıdaki yazıda olduğu gibi okudum diyip hiç okumadığımız dünya listeleri ile öne çıkmayalım.

Bir eseri televizyon veya sinema uyarlaması yapılmadan okumak ne kadar da gurur verici bir his değil mi? Bu sadece, bir karakterin askıda bırakılan  kaderiyle ilgili arkadaşınıza sataşmakla alakalı değil; bu, kaynak materyali bilmeyen diğer izleyicilerden daha farklı bir gözle yapımı eleştirebilmekle alakalı.

BBC Store, düzenli okuma alışkanlığı olan 2000 kişinin katılımıyla yaptığı çalışma gösteriyor ki, edebi eserlerden uyarlanan film ve diziler izleyicileri  orijinal metni okumaya teşvik ediyor. Peki ya, kitabı okudukları hakkında yalan söyleyen insanlar? BBC Store’un bu çalışması aynı zamanda gösteriyor ki  dört kişiden biri, uyarlaması yapılan klasikleri okuduğu hakkında blöf yapıyor ve son zamanlarda final yapan “Savaş ve Barış” uyarlaması bu kitapların  bulunduğu yalan listesinde dördüncü sırada yer alıyor.Evet, daha fazla konuşmayı uzatmadan; karşınızda insanların okudum deyip okumadığı 20 klasik kitap.

20. Gönülçelen (J.D. Salinger)

24 Ocak 2017’de çıkacak olan “Rebel in the Rye” filminde yazarın hayatı anlatılacak.

19. Madde 22 (Joseph Heller)

1970 yılında, “Barışa Giden Yol” ismiyle sinema uyarlaması yapıldı.

18. Muhteşem Gatsby (F. Scott Fitzgerald)

2013 yılında aynı isimde sinema uyarlaması yapıldı. Baz Luhrmann’ın yönetim Leonardo DiCaprio’nun başrolünde oynadığı film 2 Oscar ödülüne layık görüldü.

17. On Küçük Zenci (Agatha Christie)

2015 yılında, “And Then There Were None” (kitabın orijinal adı) ismiyle mini dizi uyarlaması yapıldı.

16. Grinin Elli Tonu Üçlemesi (E.L. James)

2015 yılında Grinin Elli Tonu, serinin ilk kitabının film uyarlaması niteliğinde yapıldı. Karanlığın Elli Tonu ismiyle çıkacak olan film 2017’de, son film niteliğini taşıyan Özgürlüğün 50 Tonu ise 2018 yılında beyazperdede olacak.

15. Oliver Twist (Charles Dickens)

Charles Dickens’ın klasik romanının birden fazla dizi ve sinema uyarlaması yapıldı.

14. Anne Frank’in Günlüğü (Anne Frank)

Aynı isimde üç farklı uyarlaması yapıldı. Eserden esinlenilerek yapılan birçok yapım var.

13. Büyük Umutlar (Charles Dickens)

Film ve dizi olmak üzere toplam beş uyarlaması bulunmakta.

12. Harry Potter Serisi (J.K. Rowling)

Son kitap ikiye bölünmek üzere toplam 8 filmi bulunmakta. Ayrıca Harry Potter evrenine bağlı yeni film “Fantastik Canavarlar Nedir Nerede Bulunurlar?”, seri şeklinde beyazperdeye uyarlanıyor.

11. Kasvetli Ev (Charles Dickens)

Yine Charles Dickens’tan gelen bu eserin toplam üç uyarlaması bulunmakta.

10. Gurur ve Önyargı (Jane Austen)

Mini dizi ve film olmak üzere toplam yedi tane uyarlaması bulunmakta.

9. Suç ve Ceza (Fyodor Dostoyevsky)

1935’ten 2015’e kadar birçok televizyon ve sinema uyarlaması yapılmıştır.

8. David Copperfield (Charles Dickens)

Genellikle televizyon dizisi ve televizyon filmi olarak yapılan uyarlamaları bulunmaktadır.

7. Bülbülü Öldürmek (Harper Lee)

1962 tarihli tek bir sinema filmi uyarlaması vardır, film IMDB sitesinde en iyi filmlrde 83. sıradadır ayrıca üç Oscar ödülüne layık görülmüştür.

6. Sherlock Holmes’un Maceraları (Sir Arthur Conan Doyle)

Dünyanın en ünlü detektifinin konu olduğu sayısız uyarlama vardır. En ünlüleri yakın zamanda yapılmış iki sinema filmi ve hala devam eden BBC dizisi Sherlock’tur.

5. Anna Karenina (Leo Tolstoy)

Genellikle televizyon uyarlaması olan bu yapımın en ünlü uyarlaması 2012’de beyazperdede yer alan aynı isimli yapımdır. Film ayrıca bir Oscar ödülüne layık görülmüştür.

4. Savaş ve Barış (Leo Tolstoy)

Birçok televizyon ve sinema uyarlaması yapılan bu eserin en ünlü uyarlaması yakın zamanda final yapan aynı isimli History Channel mini-dizisidir.

3. Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi (J.R.R. Tolkien)

Tüm zamanların en başarılı uyarlamalarına sahip bu şaheserin, ün yaptığı uyarlamaları dışında, 1978 yılında yapılmış çizgi film uyarlaması da vardır. Ayrıca orijinal üçleme toplam 17 Oscar’a layık görülmüştür.

2. 1984 (George Orwell)

1984 yılında yapılan “1984” uyarlaması en ünlü olanıdır. Bir BAFTA ödülüne layık görülmüştür

1. Alice Harikalar Diyarında (Lewis Carroll)

Listemizin bir numarasında 7’den 70’e herkesin hikayesine aşina olduğu bir eser var. En ünlü uyarlamaları son zamanlarda çıkmış seri filmleridir. 2010’da yapılan en ünlü uyarlama 2 Oscar ödülüne layık görülmüştür.

www.shortlist.com – Joe Ellison
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir