BÜYÜK RUS ŞAİR ​PUŞKİN’İN ÖLÜMÜNE SEBEP OLAN AŞKI

Gelmiş geçmiş en büyük rus yazarı kabul edilen Puşkin’in Hayatı aslında, ruhen yaşadığı derin çöküntü yüzünden acınacak bir vaziyettedir. İri dudakları, kıvırcık saçları ve gözlerinden sanki ateş saçan melez biriydi. Fransız yazar Henri Troyat’tan öğrendim. Troyat’ın kanda birinci derece kırma, kültürel olarak Fransız ve ruhta ise Rus diye bahsettiği Puşkin, eğitim ve öğretim gördüğü Çarskoy Selo Lisesinde ilk şiir denemesini Fransızca kaleme alacak kadar Fransa sempatisi olup arkadaşları arasındaki lakabı” Fransızdı”.
Puşkin’in karısı Natalia çok güzel bir kadındı. Evlenmeden önce Puşkin evlenecek kadar sırılsıklam aşıktı ona. Nihayetinde düğün oldu evlendiler. Muratlarına erdiler ama kerevete çıkanlar onları rahat bırakmadılar. Aşırı güzeldi Natalia, rus sosyetesinin salonlarında davetlere katıldığı zaman bütün erkeklerin kalplerini yerinden hoplatıyordu. Natalia’da göz süzüp gerdan kırmaktan geri kalmıyordu.

Çar birinci Nikolay bile asılıyordu Puşkin’in güzel  karısına!. Ama aralarında biri vardı ki Natalia’nın gözlerini kamaştırıyordu. Puşkin’in karısı kadar aptal ve değersiz Georges de Heeckeren Antes’ te rus ordusuna kabul edilen bir fransız subayı olup, ne yazık ki çok yakışıklıydı ve Natalia’nın aklını başından alıyordu. 1836 yılı kasım ayında Puşkin’e “Boynuz Nişanı” verileceğini ilan eden anonim bir mektubun elden ele dolaşan kopyası oldu. Mektubun aslı nişan takılacak olan ozana gönderilmişti. Puşkin bunu öğrenince çıldırdı.

Rus yazar Puşkin genç ve yakışıklı rakibini düelloya davet etti. Ama Fransız subayı, kendisini evlat edinen rus babasının öğüdünü dinleyerek bir özür mektubu yazdı ve ozana, bir yanlış anlama olduğunu kendisinin Natalia’ya değil kız kardeşine aşık olduğunu ve evlenmek istediğini belirtti.

Bu mektup üzerine Puşkin’in baldızıyla evlendirildi genç subay. Geoerge de Antes aslında onun karısına vurgundu. Hatta delicesine tutkundu kızkardeşiyle evliliğine rağmen Natalia’nın etrafında dönmekten kendini alamıyordu. Puşkin’in şiirleriyle iğneleyip eleştirdiği kişiler Puşkin’in boynuz taktığını iddia edip alay ederek intikamlarını alıyorlardı. Bu dedikodulardan onuru yaralanan Puşkin, George de Antesi, ikinci kez düollaya çağırdı.

Kadere bakın ki bu büyük yazarın ölümüde, hayran olduğu millet Fransızlardan olan kıskandığı genç bir Fransızın elinden olacaktı. 1837 Yılının ocak karları ile kaplı, puslu bir sabahın buz ayazında iki adam birbirlerine arkalarını dönüp, düello için yürüdüler. Yüzyüze döndüklerinde iki silahtan biri daha önce patladı. Rusların ölümsüz sandıkları ozan aldığı ölümcül yaranın kanıyla kızaran beyaz karlara devrildiğinde henüz 37 yaşındaydı.

Ölüm, Puşkin’in göğüs kafesinden çekip aldığı canını cahil ve züppe bir Fransızın kurşunuyla gerçekleştirmişti. Üstelik bu katil Fransız, Ne Edebiyat ne de Puşkin Şiirleri ile de alakasızdı. Yüz yıl sonra, katilin torunu tarafından Henri Troyat’ya teslim edilen bir mektubundan, güzel Natalia’nın vücudunu asla George de Antes’e teslim etmediği ve Puşkin’e ihanet etmediği anlaşılacatır. Ama Puşkin’i ruhen aldatmıştı Natalia ozanlar bedenden çok ruhlarıyla ilgilenirler. Onlara unutulmaz dizeler yazdıran kıskançlık bazende öldürür….

Puşkin Kitapları
Yüzbaşının Kızı, Dubrovski, Maça Kızı, Bakır Atlı, Erzurum Yolculuğu

Yazar: Gönül Koç

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

 

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir