Budist Felsefe de Hayvanlar ve Bitkilerin Önemi

Budist Felsefe de Hayvanlar ve Bitkilerin Önemi

Budist Felsefe de Hayvanlar ve Bitkilerin Önemi

Budist Felsefe de Hayvanlar ve Bitkilerin Önemi : Meşhur beş emir (panca sila) her sıradan Budist rahibin takip etmesi beklenilen minumum ahlak kurallarını oluşturur. Birinci emir hayata zarar vermemektir. Bu, her tür silahı bir kenara ata ve hiçbir canlıyı hayat hakkından mahrum etmemeye dikkat etmek şeklinde açıklanır. Sıradan bir Budistin ayrıca et ticaretinden de uzak durması beklenir. Budist rahip ve rahibeler ise sıradan insanlardan daha ahlaki kurallar takip etmek zorundadır. Onların canlılara istemeden zarar verebilecek davranışlardan bile kaçınmaları gerekir.
Örneğin, Buda yağışlı havalarda toprağın yüzüne çıkan solucan ve böcekler zarar görebilir endişesiyle yağmur sezonunda seyahat etmeyi engelleyici kurallar koymuştur. Tahribkar olmama konusunda gösterilen bu özen, bir rahibin yeri kazmasını bile engeller. Kamma ya da Karma Felsefesi ve yeniden doğuş  Budistleri hayvanlara karşı şefkatli bir tavır geliştirmeye hazırlar. Bu inanışa göre, insanlar hayvan olarak yeniden doğabilirler. Yani, ölü akrabalarımızın şu anda hayvan olarak yaşıyor olmaları mümkündür. Bu yüzden doğru olan, hayvanlara iyilik ve şefkatle davranmaktır.

Budist felsefe fazilet anlayışıda tüm canlılara karşı şiddet içermeyen ve nazik bir tutumu teşvik eder.

Göle bulaşık yıkadığı suyu döken ve böylece oradaki küçük canlıların yiyecek kırıntılarıyla beslenmesini sağlayan adamın bu basit davranışıyla ruhi faziletler kazandığı söylenir. Macchuddana Jataka’ya göre Buda önceki hayatlarından birinde yiyeceğinin artığını balıkları beslemek için nehre atmış ve sadece bu iyiliğin gücüyle kendisini tehdit eden büyük bir felaketten kurtulmuştur. Bu vechile, ister büyük ister küçük olsunlar hayvanlara iyilik etmek, insanların yeniden doğum çemberinde talihlerini arttırmak ve nihai amaç olan Nibbana, Nirvana ulaşmak için ruhi faziletleri kazanma kaynağıdır.

Budist felsefe de yaşamamız için gerekli olan herşeyi bize temin eden nebat dünyasına da nazik ve tahripkar olmayan bir şekilde davranmamamızı telkin eder.

Bize gölgelik olarak verilmiş ağaçların dallarını bile kırmamamız gerektiği söylenir. Budistler arasında büyük ve yaşlı ağaçlar özel bir saygı görürler. Budizm gelmeden önceki anemizm döneminden kalma bu miras, Budist inanç sistemine ters düşmez. Büyük ağaçlar Pali’de ormanın kralları anlamına gelen vanaspati olarak adlandırılırlar. Ağaçlara olan bu saygı, demir ağacı, sala ve incir ağacı gibi büyük ağaçların önceki Budaların altında aydınlanmaya ulaştıkları yerler olmaları gereçeğinden dolayı daha da güçlenmiştir.

Bir incir cinsi olan ficus religiosa Budist dünyada, Buda’nın aydınlamaya eriştiği ağaç olarak çok saygı gördüğü iyi bilinir. Halkın kullanımı için parklar ve eğlence korulukları yapmak çok büyük ruhsal fayda kazandıran önemli ameller olarak kabul edilir. Tanrıların kralı olarak kabul edilen Sakka, bu makama parklar, eğlence korulukları, göletler ve kuyular inşa etme gibi hizmetleri sonucu erişmiştir.

Açık hava, doğal çevre, orman ağaçları ruhsal özgürlüğün sembolü olarak doğu düşüncesinde özel bir çekiciliğe sahiptir. Ev yaşamı, insanı esaret ve ızdırap içinde tutan bir pranga kabul edilir. İnziva, açık havayı ve insanların engelleyici hareketlerinden uzak kalmayı sağlayan tabiatı sever. Buda’nın yaşamındaki tüm önemli olaylar, açık hava da gerçekleşmiştir.

Buda, Kapilavatthu’da bir parkta, bir ağacın altında doğmuş, aydınlanmaya yine açık havada Bodhgaya’daki bir Bodhi ağacının altında erişmiş ve misyonerlik faliyetlerine Pava’daki Mallas Sala ağaçları koruluğunda yine açık havada başlamıştır. Ormanlar gibi doğal mekanlara sık sık gitmek Buda’nın öğrencilerine sürekli tavsiyesidir; çünkü, orada insanlarca rahatsız edilmeden kendilerini meditasyona verebileceklerini düşünüyordu.

Kaynak: Budizm ve Ekoloji/ Martine Bachelor/Kerry Brown- İgdaş yayınları

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir