Aşık Veysel'in Sazının Gericilik Diye 5 Kez Yakılması ve Karakol da Dövülmesi

Aşık Veysel’in Sazının Gericilik Diye 5 Kez Yakılması

Aşık Veysel’in Sazının Gericilik Diye 5 Kez Yakılması ve Karakol da Dövülmesi

Aşık Veysel’in Sazının Gericilik Diye 5 Kez Yakılması ve Karakol da Dövülmesi : Bizim Anadolu insanımızın sözlü ve yazılı edebiyat geleneği muazzam bir geçmişe dayanıyor. Eski dönemlerde ellerinde Sazları ile aşıklar kahve kahve dolaşıp birbiri ile spontane şiirler yazıp, saz ve müzik eşliğinde atışır, dinleyen bütün köylülere müzik ziyafeti verirlerdi. Bu gelenek şimdi var mı yok mu bilmiyorum ama, Sazın ve Türkülerin bizim toplumumuzda çok büyük bir önemi var. Çiçek Abbas Filmi’ndeki gibi, Aşıksan vur saza, şoförsen baz gaza misali.
Aşığımız çoktur bu topraklarda ama aşkını ve şiirlerini saz ile insanlara hakkı ile duyuranımız pek yoktur. Olanlarda zaten Üstad olmuş, hepimizin diline dolanan Türkülerin sahipleri olarak gönüllerimizde ebediyete kadar yer etmişlerdir. Bunlardan biride büyük Usta Aşık Veysel’dir. Hayatı çilelerle geçen üstad, acısını, sevincini, mutluluğunu hiç görmediği halde öyle güzel şiire ve ardından sazına dökmüş ki, içimizde onun yeri bambaşkadır.

Ne var ki bu büyük Ozanımız da geçmişte müzik yasaklarından ötürü payına düşeni almış, üstüne üstlük bir Aşığın can yoldaşı olan Sazı 5 kez yakılmış o hali ile dayak bile atılmıştır. Ne büyük bir acıdır bu? Konuyla ilgili ilk ağızdan bilgiyi, rahmetli Yaşar Kemal anlatmıştır. Başlığa konu olan hadise ve hikayesi şöyle cereyan etmiştir. Devamını Oku
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir