Arjantin'in En Büyük Şairlerinden Borges Cennet Cehennemi Anlatıyor

Arjantin’in En Büyük Şairlerinden Borges Cennet Cehennemi Anlatıyor

Arjantin’in En Büyük Şairlerinden Borges Cennet Cehennemi Anlatıyor

Arjantin’in En Büyük Şairlerinden Borges Cennet Cehennemi Anlatıyor : Size Cehennemi sormak isterim. Cehennem nedir? Şu an, her an, kıyamet günü mü? Cehennem sizin için ne amlama geliyor Borges?

Bir kere arkadaşımın karabasandan söz etmesi hoşuma gitti; çünkü karabasan öteki bütün rüyalardan farklıdır. Rüyaların Yorumu üzerine bir çok kitap, psikoloji ile ilgili ciltler okudum ama karabasanlarla ilgili ilginç bir şeye rastlayamadım. Oysa karabasan öbür rüyalardan farklıdır. 
Cehennemi çok iyi bilirim. Karabasanın cehennemin varlığının bir kanıtı olduğunu varsayabiliriz. Karabasanda bildiğim kadarıyla başka bir biçimde duyumsayamadığım çok özel bir dehşet duygusuna kapılırız. Ne yazık ki karabasanları çok iyi biliyorum. Edebiyata çok yararı dokunmuştur karabasanın. Galiba Shakespeare de nightmare’den söz eder ve belli ki Hugo bunu okumuştu. Çünkü kitaplarının birinde -Hugo’yu çok severim- le cheval noir de la nuit ‘Gecenin siyah atı’ diye bir söz geçer ki bu kuşkusuz karabasanın karşılığıdır. Tabi Kafka’nın yapıtlarında da karabasanla karşılabiliriz.

Cehenneme gelirsek, biryerde her şeyin karabasan olduğu bir ruh hali olması mümkündür, olabilir. Cehennemin bir yer olduğunu sanmıyorum. Dante’yi okuduğumuz için öyle olduğunu sanabiliriz ama ben Cehennemi bir ruh hali olarak düşünüyorum. Milton’ın da bir şiirinde İblis’in ”Ben Cehennemin ta kendisiyim” dediğini hatırlıyorum.

Maria Kodama’yla birlikte Silezyalı Angelus’un Cherubinischer Wandersmann adlı kitabını çeviriyordum, orada eğer ruh lanetlenmişse sonsuza kadar Cehennemi boylar gibisinden benzer bir söze rastlamıştım. Cennete giden yolu bulmaya çalışması boşaydı. İsveçli büyük mistik Swedenborg da büyük ölçüde aynı biçimde düşünüyordu. Lanetliler Cehennemde mutsuzdurlar ama Cennette olsalar çok daha mutsuz olurlar.
Swedenborg’un tekmil felsefesinin bir özetini görmek isterseniz, George Bernard Shaw’un, İnsan Üstinsan adlı oyununun ikinci perdesine bakabilirsiniz. Orada Swedenborg’un adı geçmez ama tüm bir cennet ve cehennem tasarımı bir ödül ya da ceza olarak değil, bir ruh hali olarak verilir. Ruh, cehennem ya da cennete giden yolu bulur. Daha doğrusu kendi içinde cennet ya da cehennem olur çıkar. Her günün sonunda -seksen yaşındayım-cennet denilebilecek anlar mutluluklar ve çok da abartılı sayılmayacak bir metaforla cehennem diyebileceğimiz anlık mutsuzluklar yaşıyorum.

Jorge Luis Borges Kitapları

Babil Kütüphanesi, Borges ve Ben, Düşsel Varlıklar Kitabı, Funes ve Sonsuz Bellek, Yaratan, Kum Kitabı, Alçaklığın Evrensel tarihi, Şu Şiir İşçiliği, Öteki Soruşturmalar,

Kaynak: Borges Sekseninde Sohbetler,  Wıllıs Barnstone / Can Yayınları.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir