Alman Belgelerinde Ermeni Meselesi 1915 Kitap Özeti

Alman Belgelerinde Ermeni Meselesi 1915 Kitap Özeti

Bilindiği üzere okurlarımız için ayaküstü kitapçı formatında her okuduğumuz kitabın kısa özet ve bilgisini sitemizde vermekteyiz. Sitemizin Kitap Arşivi bölümü bütün görüşlerden kitapların yer aldığı, okura arşiv niteliği taşıması için oluşturduğumuz bir kütüphanedir. Bu sefer ki kitabımız ise Kıvanç Galip Över tarafından kaleme alınan Alman Belgelerinde Ermeni Meselesi 1915 kitabıdır. Bu eser Kaktüs yayınları tarafından 2007 basılmış ve toplamda 219 sayfa tutmaktadır.
Tarihimize şöyle geri dönüp 1. Dünya Savaşını ele aldığımızda, Avrupa ve Ermeniler tarafından sürekli olarak vurgulanan Ermeni Soykırımı iddiasının doğru ya da yalan kısmını değil de, kitabı baz alarak konuşmayı daha uygun buluyoruz.

Çünkü kitap hakkında kısa bilgi verdiğimiz için diğer türlü görüşlerin bizim açımızdan konu dışında kaldığını ifade ederiz. Şayet dönersek eğer kitaba, 1. Dünya Savaşı öncesinde Balkan Milletlerinin tek tek kendi kaderlerini tayin edip bağımsız devletler kurması aşamasında, Osmanlı İmparatorluğu ve Türklerin ne denli o ara zorluklar çektikleri malumdur.

Bunun yanı sıra Osmanlı İmparatorluğunun ittifak ettiği Almanya’da diğer bir aşamada duruyordu.

Savaşın tamamı ile emir komuta kademesi ve yürütmesi onlarda olduğu için 1. Dünya Savaşında Almanlar yenilince biz de otomatikmen yenilmiş sayıldık jargonu sokaktaki çocuğun dahi bildiği bir şeydir. Nitekim henüz yenilgi ve savaşın bitimi öncesinde bizim Osmanlı İmparatorluğu topraklarında herkesin de uzaktan yakından bildiği Ermeni meselesi ve karşılıklı
katletmeler söz konusu idi.

Kimileri için Savaşta Türkleri Ermeniler arkadan vurup Bağımsız bir devlet kurmak için mücadele verdi, kimileri içinse bütün diğer milletler gibi Ermenilerinde kendilerini yönetme hakkı söz konusu olduğu için Osmanlıya karşı bir başkaldırı söz konusu idi.
Her iki aşamayı da yorumlamaktan öte, bu konu hakkında Osmanlı İmparatorluğu resmi yazışmaları ve belgeleri dışında diğer Devletlerinde oluşturmuş olduğu arşivler takip etmiştir. Ruslar ve Almanlar bu aşama da olayın bizce en sıcak şahitleri konumundadır.

İş bu minvalde işte bu elimizdeki kitapta o süreçte Osmanlı ve Ermeniler arasında yaşanan kimine göre Tehcir kimine göre Soykırım olduğu iddia edilen olaylara tanıklık etmektedir. Yazar bu kitapta Alman Belgelerini inceleyip kitabına aktarmıştır. O dönemin içinde yaşanan olaylarla ilgili Almanların kendi aralarındaki belgeleri öğrenmek açısından bu kitabın okunmasını salık vermekteyiz okurlara.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir