Zeki Müren'e Sevgilisini hatırlatıp Ağlatan Şarkı

Zeki Müren’e Sevgilisini hatırlatıp Ağlatan Şarkı

Zeki Müren’e Sevgilisini hatırlatıp Ağlatan Şarkı

Zeki Müren’e Sevgilisini hatırlatıp Ağlatan Şarkı : Bir çok şarkısında bizleri kah hüzünlendiren, kah romantikleştiren, kah ağlatan Sanat Güneşi Zeki Müren’in, Müzik dünyamıza kattığı değeri şüphesiz kaç kelime ile anlatsak yetersizdir. Müziklerinin, şarkılarının ruhumuzu okşayan nağmelerinin yanı sıra kendisinin zerafet dolu hitabeti ve kimliği ile uyumlu tavırları onu gerçekten sanat güneşi yapmaya yeterde artıyor.
Çoğu zaman bir şairin şiirini, bir müzisyenin şarkısını dinlerken onun bu eseri hangi ruh hali ile icra
ettiği ve ilhamındaki derinliği hepimiz sorgulamışızdır. Ne var ki hassas kalpler, en neşeli şarkıda bile onu besteleyenin belki de o an ruh halinde kasırgalar estiğinden habersizdir. İşte Zeki Müren’de böyle bir isimdir.

O güzel şarkılarını söylerken o sadece biz değil kendisininde okuduğu her şarkıda değişik ruh haline büründüğünü ve eseri ile bir bütün olduğunu kanıtlar nitelikte bir itirafta bulunmuştur. Michael Kuyucu’nun, Ali Kocatepe ile yaptığı söyleşi de tamda bu bahsettiğim noktaya temas edilmiş ve Sanat Güneşimizin bütün bir yaz boyunca dilinden düşürmeden söylerken de ağlayan bir şarkının itirafı açıklanmış. Buyrun o hadiseyi birinci ağızdan dinleyelim.

Şimdi kırk sene geçti, neredeyse kırk sene olacak ama ben yine istek üzerine aynı şarkıyı söylemek durumunda kalıyorum, yapacak bir şey yok. Bu sizin başka şarkı bilmemenizden kaynaklanmıyor, şarkı bütünleşiyor, klasikleşiyor ve sizden mutlaka o şarkı isteniyor. Ben her sahneye çıkışımda bu şarkıyı söylemezsem yuhalanırım.

– Zeki Müren’i ağlatan şarkınız varmış, bu şarkı hangi şarkınız?

Zeki Müren o dönem de assolist olarak çalışıyor. Birgün Aşiyan’da provasında ben de oradaydım. O dönem Sibel Egemen ile çalışmalarım var, onun prodüktörlüğünü yapıyorum. Benim sözlerini yazdığım Sibel Egemen’in patlayan bir şarkısı var, Rumen folklorundan aldığım: Sibel Egemen Hayret şarkısı. Paşa ile yani rahmetli Zeki Müren ile sohbet ediyoruz, döndü gel sana bir şey anlatacağım dedi.

Hayrola Paşam dedim. Bak dedi, bütün yaz boyunca senin şu şarkınla gözyaşı döktüm dedi. Paşam dedim
niye? Antalya’daki evimin çatı katında bu şarkıyı dinleyip sevgilimi düşünüp hep gözyaşı döküyordum. Bütün yaz ağlattın! Bana da böyle bir şarkı yazar mısın, dedi? Memnuniyetle dedim, ama hiç kısmet olmadı. Zeki Müren ile ilgili en önemli anım budur. Şarkımı çok sevmişti ve benden hep bir şarkı beklemişti ama malesef kısmet olmadı.

Ali Kocatepe

 
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir