Türklerin Göç Haritası ve Türklerde Kitlesel Göçlere Kısa Bir Bakış

Türklerin Göç Haritası ve Türklerde Kitlesel Göçlere Kısa Bir Bakış

Türklerin Göç Haritası ve Türklerde Kitlesel Göçlere Kısa Bir Bakış

Türklerin Göç Haritası ve Türklerde Kitlesel Göçlere Kısa Bir Bakış : Çeşitli insan topluluklarının zamanla önce boylar sonra da boyların bir araya gelmesi ile aralarında soy, kültür ve siyaset birlik oluşturması şeklindeki Türk milletleşmesinin başlangıç bölgesi, Asya’da oldukça geniş bir alandır. O geniş alanda yaşayan toplumların müşterek ve önemli bir hususiyeti, başlangıçta göçebe oluşlarıdır. Göçebelik, sadece mekan bakımından değil, aynı zamanda sosyal çevre açısından da değişikliklere sebep olduğuna göre hem kültürel, hem de insan unsuru açısından zenginlik getirmiştir.

Bu toplumların sık sık yer değişimleri, yalnız sürdürdükleri göçebe hayat tarzından değildi, değişik sebeplerle de göç etmeye mecbur oluyorlardı. O mecbur edici sebepler, normal göçebelerin hayvanlarına elverişli otlaklar bulunması için yaptıkları mekan değişikliğine kıyasla, çok uzak mesafeler kat edilmesine yol açmıştır. Topluluklar arası çatışmalar ve Moğol saldırıları bu sebeplerin başlıcalarıdır.

Bunların doğurduğu göç olayları ekonomik temelli değil, güvenlik temellidir ve geçici yer değiştirme şeklinde olmayıp, kalıcı yurt edinme teşebbüsleridir. Yani, her türlü tehlikeyi göze alarak ve geri dönülmemek kararlılığı ile yapılan gerçek anlamda göçlerdir. Bu şekilde göçen toplulukların eski coğrafya ile de eski komşu toplumlar ile ilişkileri tamamen kopmuş ve adete yepyeni bir dünya ile temasları başlamıştır. Devamını Oku





Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir