Türkiye Komünist Partisi 1920 Kuruluşu ve Kurucu Kadroları

Türkiye Komünist Partisi 1920 Kuruluşu ve Kurucu Kadroları

Türkiye Komünist Partisi 1920 Kuruluşu ve Kurucu Kadroları

Türkiye Komünist Partisi 1920 Kuruluşu ve Kurucu Kadroları : Bu yazımızda sizler için yazar Tarkan Tufan’ın kaleme aldığı Hikmet Kıvılcımlı’nın hayatını anlatan kitaptan Türkiye Komünist Partisi 1920 ‘lerde kurulma süreci ve işleyişini aktardık.

Sosyalizmle Tanışma

1920 yılı, Türkiye açısından önemli bir gelişmenin de miladı olarak tarihteki yerini almıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında özellikle Balkanlar’da başlayan sosyalizm mücadelesi her ne kadar Osmanlı içerisinde büyük bir toplumsal hareket yaratamamışsa da sonradan milliyetçi çizgiye kayan Taşnak Partisi’ne dek bir çok yapıya da eşin kaynağı olmuştur.

İmparatorluğun yıkılış dönemlerinde ulusal kurtuluş mücadelesi ile eşgüdümlü seyreden toplumsal mücadele, Çerkez Ethem gibi sözü geçen gerilla liderlerinin bir kısmını da kendi rüzgarına katmayı başarmıştı. Ethem’in meşhur Yeşil Ordu’su da dönemin Kuvvayi Milliye öncüleri gibi SSCB destekli yoldaşlık bağı çerçevesinde gelen silah ve mühimmat yardımları ile uzun bir süre Yunan Ve İngiliz işgal orduları karşısında savaş vermişti.

Ne var ki cumhuriyetin öncü güçleri milli burjuvazinin oluşturulması sürecinde toplumsal mücadeleyi ve sosyalizmi hedefleyen örgütlenmeler ve kişilerle ilişkilerini kısa bir süre sonra kesecek ve istikametini sermaye yönüne çevirecekti. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir