Türkiye İsrail Başkonsolosu Ephraim Elrom’un Öldürülmesi

Tarihler 17 Mayıs’ı gösterdiğinde İstanbul Taksim’deki Divan Oteli’nin yakınında bulunan Seyhan Apartmanı çevresinde fevkalade dikkat çeken bir hal yaşanıyordu. İsrail Başkonsolosu Ephraim Elrom‘u kaçıran Türkiye Halk Cephesi adlı örgütün militanları “Üç gün içerisine cezaevlerindeki tüm devrimciler  serbest bırakılmazsa Başkonsolosu öldüreceklerini” duyuruyorlardı.
Hadisenin vuku bulduğu anlarda makamında çalışmakta olan Başbakan Nihat Erim, restleşme niteliğindeki haberi duyunca hayli öfkelenmişti. Çok geçmeden Başbakan Yardımcısı Sadi Koçaş’ı çağırarak, akşam haberlerine yetişmesi kaydıyla olağanüstü sert içerikli bir bildiri hazırlamışlardı. Saat 22.45’le Koçaş
tarafından radyoda okunan bildiride, şu ibareler hayli dikkat çekmekteydi. “Konsolos Ephraim Elrom serbest bırakılmazsa örgütle uzaktan yakından ilişkisi bulunanlar, gözaltına alınacak. Adam kaçıranlar ve onlara yataklık edenler idamla yargılanacak. Elrom öldürülürse, bu kanun geçmişe dönük olarak da uygulanacak.”

Ülke genelinde büyük sansasyon yaratan hadisenin akabinde güvenlik güçleri hızla harekete geçerek, seri aramalara başlamışlardı. Daha önce hiç de medyatik olmayan İsrail Konsolosu Elrom’un ismi, bu kaçırılma hadisesiyle ilk kez duyuluyordu. I. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Faik Türün geniş
çaplı bir arama operasyonuyla, ülkeyi karıştıranları gruplar halinde etkisiz hale getirmeye başlamıştı. Türün Paşa’nın talimatıyla gözaltına alınanlar arasında Yaşar Kemal, İlhami Soysal, Uğur Alacakaptan, Kemal Türkler, Uluç Gürkan, Doğan Avcıoğlu, Uğur Mumcu, Yılmaz Güney, Fakir Baykurt, Mehdi Zana, Behice Boran, Muammer Aksoy, Bahri Savcı, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Altan Öymen, Bülent Nuri Esen ve Mümtaz Soysal gibi ünlü solcular bulunuyordu.

Bütün bu gözaltılara rağmen güvenlik güçleri İsrail Başkonsolosu Efraim Elrom‘u bulamamış, THKP-C’nin hükümete verdiği üç günlük süre de dolmuştu. Son çare olarak 22 Mayıs Cumartesi gününden itibaren İstanbul’da gece sokağa çıkma yasağı konularak, koca şehrin her tarafı ev ev arandı. Mayıs günü Efraim Elrom suikasti gerçekleşti , Nişantaşı’ndaki Hamarat Apartmanına ait bir dairede ağzı bantla kapalı, başına üç kurşun sıkılmış elleri arkadan bağlı halde öldürülmüş olarak bulundu.

Kaynak: İhtilalci ve Muhtıracı Paşalar-Süleyman Yeşilyurt/Kültür Sanat Yayınları kitabından alıntılanmıştır.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir