Turkana Çocuğu Fosili ve Bulunuş Hikayesi Hakkında Bilgi

Turkana Çocuğu Fosili ve Bulunuş Hikayesi Hakkında Bilgi

Turkana Çocuğu Fosili ve Bulunuş Hikayesi Hakkında Bilgi

Turkana Çocuğu canlılar arasında biz insanların, maymunlar vasıtası ile evrimleştiğimiz iddiasını taşıyan Evrim Teorisi taraftarlarının, genel olarak en büyük delil olarak kabul ettikleri bir fosildir. Bu fosilin nasıl bulunduğu hikayesini bulan Paleoantropolog Lakey’den dinleyelim.
Turkana Çocuğu Turkana Gölü çevresinde sonraları yaptığım keşiflerden de, aralarında modern insan Homo Sapiens’e dek uzanan Homo cinsine ait bilinen en eski sağlam kafatasının da bulunduğu pek çok fosille döndüm. Gençliğimde -dünyaca ünlü ebeveynlerimin gölgesi altında kalmamak amacıyla- fosil avcılığı ile ilgilenmemeye yemin etmiş olmama rağmen, bu işin büyüsü beni içine çekmeye yetti

Doğu Afrika’nın, atalarımızın kalıntılarını gizleyen eski, kıraç yatakları yadsınması olanaksız, özel bir güzelliktedir; ama aynı zamanda acımasız ve tehlikelidir. Fosil ve eski taş alet arayışı çoğunlukla romantik yönleri vardır; ama bu, temel verilerin rahat labaratuvarlardan yüzlerce ya da binlerce mil uzaklıkta
çıkartılmasını gerektiren bir bilimdir. Fiziksel açıdan insanı zorlayan, özveri isteyen bir iştir. Kimi zaman insanların yaşam güvenliğinin bağlı olduğu lojistik bir operasyondur.

Örgütlenmeye zorlu kişisel ve fiziksel şartlar altında işleri sürdüreye yetenekli olduğumu fark ettim. Turkana Gölü’nün doğu kıyısındaki sayısız önemli keşif beni, bir zamanlar şiddetle kaçtığım bir mesleğe, çekmekten öte, meslekte ün kazanmamı da sağladı. Yine de asıl hayale -yani eksiksiz bir iskelete- bir türlü
ulaşamıyordum.Turkana Çocuğu’nun Bulunuşu

1984 yazının sonlarında, çalışma arkadaşlarımla birlikte, nefeslerimizi toplu olarak tutmuş ve sürekli artan umudumuz deneyimin katı gerçekliği karşısında sönmüş bir haldeyken, bu hayalin şekillenmeye başladığını gördük. O yıl ilk kez, gölün batı kıyısını keşfetmeye karar vermiştik. 23 Ağustos’ta en eski dostum ve çalışma arkadaşım olan Kamoya Kimeu’yla birlikte, mevsimlik akarsuyun oyduğu dar bir dere yatağı yakınlarındaki çakılların üstünde, eski bir kafatasına ait küçük bir parça bulduk.

Dikkatle kafatasının diğer parçalarını aramaya başladık. Ve umduğumuzdan çok daha fazlasını bulduk. Bu keşfi izleyen ve açık saha da yedi aydan fazla bir zamana denk gelen beş kazı mevsimi boyunca ekibimiz, bin beş yüz ton tortu çıkardı ve sonuçta, 1.5 milyon yıldan fazla bir süre önce eski gölün kıyısında ölmüş birinin eksiksiz iskeletini bulduk. Turkana Çocuğu adını taktığımız bu birey öldüğünde yalnızca dokuz yaşındaymış; ölüm nedeni ise hala bilinmiyor.

Arka arkaya fosil kemikleri çıkarmak gerçekten eşi bulunmaz bir deneyimdi. Kollar, bacaklar, omurga kemikleri, kaburgalar, leğen kemiği, çene, dişler ve yine kafatasları. Çocuğun iskeleti şekilleniyor ve 1.6 milyon yıl parçalar halinde yattıktan sonra, bir birey olarak yeniden oluşturuluyordu. Turkana Çocuğu insan evrimi tarihinin dönüm noktasını oluşturan bir tür olan Homo Erectus’un üyesi idi. Kimi genetik, kimi de fosillerden olmak üzere farklı kanıt dizilerinden ilk insan türünün yaklaşık 2 milyon yıl önce ortaya çıktığını biliyoruz.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından ( Rıchard Leakey-İnsanın Kökeni/Varlık Bilim) kitabından kısaltılarak alınmıştır.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir