Türk Alman Saldırmazlık Antlaşması nedir (Türk-Alman Saldırmazlık Paktı)

Türk Alman Saldırmazlık Antlaşması nedir (Türk-Alman Saldırmazlık Paktı)

Türk Alman Saldırmazlık Antlaşması nedir (Türk-Alman Saldırmazlık Paktı)

Türk Alman Saldırmazlık Antlaşması nedir (Türk-Alman Saldırmazlık Paktı) : 2. Dünya Savaşı döneminde başta Avrupa olmak üzere bütün dünyayı kasıp kavuran Hitler ve Nazi Almanyası’nın faşist rüzgarı her ülkede kendini göstermişti. Nazilerin geliştirmiş olduğu modern teknolojileri ve stratejileri onlara bu cesareti veriyordu. Belki kamuoyunda Yahudiler ve Çingeneleri ortadan kaldırıp soykırım yapmak gibi algılansa da; Hitler Almanyası’nın politikası, esasen onların bütün insanları yok edip soykırım yapma hevesinde olduklarınıda gözlerden kaçırmayacaktır. 

Nazilerin dünya egemenliği ve faşist ideolojileri yüzünden milyonlarca insan hayatını kaybetti; milyonlarca insan kayboldu ve belki de daha da kötüsü; milyonlarca insan ise hem ruhsal hem de bedenen hastalanıp ağır sonuçlar ile karşı karşıya kaldı. Biz de bu yazımızda Türk Alman Saldırmazlık Antlaşması nedir? konusunu işlemeye çalıştık. Umarız sizlerin şu gibi soruları makalemizde cevaplarını bulmuştur.

( Almanya’nın Türkiye ile 1941 yılında imzaladığı Dostluk Antlaşmasının sebebi nedir, Türk Alman Saldırmazlık Antlaşması nedir, Almanya ile saldırmazlık paktı imzalayan devlet kimdir, Türkiye 2 dünya savaşında kimin yanında yer aldı, Dostluk ve Saldırmazlık Antlaşması hangi olay sonucu, Türk-Alman Dostluk Paktı, Türk-Alman dostluk antlaşması, Saldırmazlık Paktı imzalayan devlet, Saldırmazlık antlaşması )

Sağcılığın ve gericiliğin hızlı yükselişi, sol kesimlerin toplum içerisinde daha da zor örgütlenmesi gerçeğini de beraberinde getirmekteydi. ABD merkezli anti-komünist dalga Türkiye’yi de etkisi altına almış, komünistler yoğun karşı propaganda nedeniyle geri adım atmak ya da yer
altına çekilmek seçeneklerini kabule zorlanmaktaydı. Temelleri 20’li yıllarda atılmış olan Türkçülük hususunda İsmet İnönü’nün bir sözü oldukça ibret verici ve düşündürücüdür. ” Vazifemiz Türk vatanı içinde bulunanları behemal Türk yapmaktır. Türkler ve Türkçülüğe muhalefet edecek anasırı kesip atacağız.” (Vakit Gazetesi 25 Nisan 1925) Devamını Oku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir