Mehinaku Kabilesi, Toplum Düzeni İçin Gayri Meşru Çocuğu Savunuyor

Mehinaku Kabilesi, Toplum Düzeni İçin Gayri Meşru Çocuğu Savunuyor : Modern çağ da, günümüz insanlarının inanç ve kendine özgü belirlenmiş olan ahlaksal kuralları daha gelişim evresine sahip olmadan önce nasıl gerçekleşmekteydi? Çeşitli bilim adamları tarafından detaylıca incelenmektedir. 

Mehinakular romantik aşk gösterisinin aptalca ve zevksiz bir şey olduğunu düşündüklerinden yeni evlilerin vakur davranmaları beklenir. Sevileni çok fazla düşünmenin öldürücü yılanları, jaguarları ve kötü ruhları çekeceğine inanılır. Öyleyken, yeni evliler aynı büyük hamakta uyur, günlerini yüzerek, konuşarak ve köyün dışındaki ormanda sevişerek geçirirler.

Genç evliler kıskançlık da gösterebilirler. Özellikle eşlerini bir kaçamak sırasında yakalarlarsa. Bu evlilik dışı maceralar genelde evlilikten kısa bir süre sonra başlar. Buluşmaların merkez noktası Mehinakuların ”timsahlık” dedikleri bir şeydir. Bir kadınla ilişki kurmuş bir erkek bir timsah yerinde onun yolunu bekler. Bu yer ya evin arkasındaki ormanda, köy meydanından güneş ışını gibi yayılan patikalardan birinin üstünde ya da, bahçelerin veya yüzme yerlerinin yakınındadır.

Eşleşme

Bir erkeğin göz koyduğu kadın ordan geçerken, müstakbel aşığı dudaklarını şapırdatarak onu yanına çağırır, kadın yaklaştığında ise ona açık saçık önerilerde bulunur. Kadın razı olabilir ya da erkeğe daha sonrası için randevu verebilir. Erkekler kadınların ”vermekte cimri” olduklarını savunuyorlar. Ama siz
aynı fikirde olmayabilirsiniz. Köyün en ateşli kadını Tamalu’nun on dört aşığı var.

Mehinaku kabilesi erkeklerinin aynı zamanda ortalama dört sevgili ile ilişkisi olabilmektedir. Gregor’un bildirdiğine göre, bu evlilik dışı ilişkilerin değerli bir sosyal işlevi vardır. Köyün içinde bağlılığı sağlamak. Mehinakular meninin bir bebeği oluşturduğuna, ama bir çocuğu biçimlendirmek için çok sayıda birleşmenin gerekli olduğuna inanırlar.
Erkeklerin bildirdiklerine göre, bebek yapmak ”kolektif bir iş”tir. Bir balık avı gibi bir şeydir. Böylece, her aşık bir kadının doğacak çocuğunun kısmen kendisine ait olduğunu sanır. Arada bir erkek, bir sevgilisinin çocuğunun kendisinden olduğunu alenen kabul eder ve çocuğun büyütülmesine yardım eder. Fakat eşler kıskançlık da gösterebilir. Bu nedenle de bir çocuğun gerçek babası ender olarak ortaya çıkar. Fakat bebek yapmaya ilişkin bu inanış, erkeklerle kadınları karmaşık akrabalık bağları ile sessizce bağlar.

Kaynak: Cinsel Aşkın Anatomisi-Helen E. Fısher / Varlık Yayınları

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir