Şükran Günü Ne Demektir ve Tarihi Hakkında Bilgiler

Şükran Günü Ne Demektir ve Tarihi Hakkında Bilgiler

Şükran Günü Ne Demektir ve Tarihi Hakkında Bilgiler

  • Şükran Günü Ne Demektir ve Tarihi Hakkında Bilgiler : Yaklaşık 100 sene önce resmiyet kazanan, günümüzden yaklaşık 400 sene öncesine dayanan bir gelenektir Şükran Günü.

Şükran Günü , şükür etmek anlamındadır. Bir memnuniyeti, yaşanılan durumdan sonra ortaya çıkan insani duygunun ifadesidir. Allah’a şükrederiz her zaman verdiği nimetlerden, sağlıktan ötürü. 1620’li tarihlere denk ilk şükür etme vakasına gelince…Avrupa’dan gemi ile Avrupa’ya taşınmak için yola çıkan Pilgrimler’in göçleri, hiç planlandığı gibi gitmemiş.

May Flower isimli bir gemiyle, aylarca süren bir yolculuğun sonunda Amerika kıtasına ulaşmışlar. Yeri gelmişken elimdeki önemli bir bilgiyi daha aktarayım. Günümüzde Avrupa olarak adlandırılan yer aslında eskiden Avrupa değildi. Avrupa ismi ilk olarak Çanakkale – Datça ve Yunanistan kıyılarını kapsayan alana denirmiş. Milattan sonra 893 yılında, Anglosakson Kralı Alfred, 849 ve 899 yılları arasında yaşamış. Avrupa adının telefuzunu ilk o söylemiş. Bu bölgeyi, Hristiyanların kıblesi, kubbesi olarak göstermiş. Günümüzde halen Hristiyanlığın ilgi alanındadır bu topraklar.Geçelim sonradan Avrupa olan Avrupa’dan, Amerika’da noktalanan serüvene. Bu yolculuk hiç planladıkları gibi güle oynaya geçmemiştir.

Aylarca süren yolculukta geminin içindeki onlarca kişi hastalanmış, bazıları ölmüş, seyir halinde gemiden düşenler olduğu dahi söylenir. Yorgun, aç ve susuz bir şekilde kıtaya ulaşan göçmenler, Amerika’nın yerlileri ile yani Kızılderililer ile karşılaşmışlar. Kızılderililer sonradan başlarına gelecekleri bilmediklerinden dolayı, bu beyaz ırka yardım etmiş. Yiyecek, içecek vermiş. Hastalıklı olanların tedavileri için, doğadan elde ettikleri bitkilerle ilaçlar hazırlamışlar. Hastaları iyileşmiş. Karınları doymuş.

Bundan sonra o topraklara alışma evresine geçilmiş. Kızılderililer Avrupa’dan göç eden bu gruba avlanmayı öğretmişler. Hindi avına çıkmışlar birlikte. Tarımı, toprak ekmeyi öğretmişler. Amerika’ya ayak bastıktan üç yıl sonra da İngiliz Vali William Bradford büyük bir yemek daveti vermiş. Yemeğe, kendilerine yeni bir hayat sunan Kızılderilileri çağırmış. O dönem Kızılderili şefi olan Massoit adında bir lider, yanına 90 kişiyi alarak yemeğe katılmış. Bir nevi şükran yemeği vermiş.

O günden itibaren her hasat mevsiminde, geçmişin anılarını ve acılarını hatırlamak adına bu kutlama devam eder. Adına da Şükran Günü denir. O yıllarda isteyen ailelerin kutladığı bu gelenek yaklaşık 200 yıl sonra 1863 yılında, Amerika’nın efsane başkanlarından Abraham Lincoln tarafından resmi bayram olarak kutlanılması
önerilmiş. Ancak kabul edilmesi, bizdeki gibi bir gecede onaylanan kanun teklifi gibi hemen onaylanmamış. Bir 100 sene de teklifin onaylanması için beklemişler nedense?!!

1941 yılında Amerika’da alınan kararla, ŞÜKRAN GÜNÜ resmi bayram olarak kabul edilmiş. Her yıl Kasım ayının son haftasında yer alan (26 Kasım ) Perşembe gününde Kızılderililer bu günü YAS GÜNÜ, Amerikalılar ise ŞÜKRAN GÜNÜ olarak yaşıyorlar. Hindi kutsal yemek olarak yenmekte. Kızılderililerin YAS GÜNÜ olarak anma sebebi ise yalnızlaşmaları, bir nevi şiddete ve ihanete uğramaları. Beyaz ırk ile savaşmaları. Yoksa o yardımlaşma gününden sonra neden Yas tutsunlar ki? Başlarına gelecekleri bilseler galiba farklı olurmuydu? Yine de yardım ederler miydi?

Kaynak: Can Karaman – Dinler ve İlkler / ötekiadam yayınları kitabından alınmıştır.

 
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir