Seyit onbaşı'nın hikayesi hamallıktan ölen Milli Kahraman

Seyit onbaşı’nın hikayesi hamallıktan ölen Milli Kahraman


Ama daha sonra oraya atanan başka bir nahiye müdürü gelir. Ve memurları artık izin vermez ve kendisi ile yeteri kadar ilgilenilmez. Seyit Onbaşı da, aç kalmamak için ekmek parasını mecburen çıkarmak zorunda kalır. Gidip bir zeytin fabrikasında hamallığa başlar ve yıllarca çalışır. Tabi bu zor şartlarda beden işçiliği hele soğukda kar da kış da yapıldımı, ardı sıra muhtemel hatalıklarıda beraberinde getirir ki Seyit’inde başına o geliyor. Koca Seyit, yani bizim Çanakkale Savaşı kahramanımız Seyit Onbaşı’mız zatüreden ölür. Genç yaşta hayatını kaybeder. 

Üzüldüğüm nokta şu ki hangi ülkenin milli kahramanı hamallıktan ölmüş?

Başkaları en küçük efsane ve söylencelerini bile Hollwood’da abartıp sahte kahramanlıklar yaratıp anlatırken, bizler gerçek ve yaşanmış olaylarımızı kahramanlarımızı acaba ne kadar sahiplenebildik. Üstelik bizim abartmamıza ve üstüne bir şeyler katmamıza da gerek yok. Yaşanan olayları eksik bile yazsak çok büyük bir manevi zenginlik olmaz mı? Koca Seyitlerin, Nene Hatunların, Şerife bacıların, Kara Fatmaların torunları yani bizler, ne kadar tarihi mirasımıza sahip olup saygı duyuyoruz?

Yani yazsak o kadar çok gerçek kahramanlık hikayesi yazarız ki bu topraklarda. Fakat bir o kadar da vefasızlık. O nedenle ben hep kahramanın kahramanlığı sonrasında hayatının geri kalan kısmı ne olmuş ona bakıyorum! Seyit Onbaşı gibi bir kahraman hamal olduysa. Bir başka kahramanda eminim maraba, ırgat olmuştur. Ya da Nene Hatunlar gibi ölümünün sonuna dek açlık ve sefaletle yaşamıştır. Biz de kahraman çok ama hangi birini anlatsak dönüp ucu bizim vefasızlığımıza geliyor. O nedenle kahramanımız yok diyip kendimizi kurtaralım en iyisi! Bir başkası bu kadar kahraman ve kahramanlık dolu tarihiniz var ama siz ne yapıyorsunuz derse ne deriz?

seyit onbaşı hikayesi
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir