Seyit onbaşı'nın hikayesi hamallıktan ölen Milli Kahraman

Seyit onbaşı’nın hikayesi hamallıktan ölen Milli Kahraman

Seyit onbaşı’nın hikayesi hamallıktan ölen Milli Kahraman

Seyit onbaşı’nın hikayesi hamallıktan ölen Milli Kahraman : Çanakkale Savaşı yediden yetmişe hepimizin malumu. Sadece biz mi? Bütün dünyanın kaderini değiştiren o muharebe dünyaca bilinmekte. Fakat savaşın görünmeyen bilinen ya da tam bilinmeyen o kadar kahramanı var ki. Mesela Seyit onbaşı. Adını herkes biliyor, kaç kiloluk mermi kaldırdığı, hayatının savaş sonrası nasıl geçtiğinden daha önemli malesef. Oysa Çanakkale Savaşı’nda büyük kahramanlık gösteren Seyit Onbaşımız, savaş sonrası ise nice kahramanlarımız gibi kaderine terk edilmiş. Şimdi sizlere yazacağım yazı, direk torunlarının yaptığı röportajdandır.

Seyit onbaşı’nın başarı hikayesi Çanakkale savaşında, sırtında 215 kiloluk mermiyi taşıyan ve işgal ordularına ağır kayıplar verdirtmekle başladı.

Ve işin ilginç tarafı savaşta bu kadar büyük bir başarıya imza atan Seyit onbaşı köyüne döndüğünde bunu hiç kimseye söylememiş. Mütevazi bir hayatı devam ettirip, o Çanakkale Savaşı’nın büyük kahramanı değil sıradan bir köylü gibi yaşamış.

Ama biz  kahramanlarımızın sonrasını kendimiz bile tanımıyoruz. Bize lazım olan kısımlarını ezberleyip, resminin bütünü göz ardı ederiz. Çünkü bizde ki vefasızlık öyle yüksek ki. Bize bu toprakları kazandıran büyüklerimiz, dedelerimiz nenelerimiz neler çekmiş ah bir bilsek. Seyit savaştan sonra köyüne dönüyor, aç susuz yaşıyor yoksulca.

Kışın soğuklarında ormandan gidip gizlice odun kesip sobasını yakıp ısınıyor kaçak. Tek korkusu da ormancılara yakalanmamak. Uzun yıllar 50 yaşında ölüyor, o tarihe kadar. Düşünün, Çanakkale Savaşı’nın neredeyse kahramanı olan kişi, ömrünün sonuna kadar bu ünvanını hiç kullanmadan yaşıyor.

Böyle mütevazi hangimiz olabiliriz? Bize ait en küçük şey de bile, böbürlenip onun milletin gözüne sokarken, böylesi büyük bir savaşın kahramanlarından birisi olsak eminim ki, mahallenin kapısını kapatır kimseye yol vermezdik. Ama Seyit Onbaşılar eski insanlar, halkın, hakkın hakkına riayet eden insanlar. Fakat bir gün beklenmedik bir olay gerçekleşiyor. Devamını Oku
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir