Sakal ve Kıl Neden Var ve Vücudumuzda Ne İşe Yararlar?

Sakal ve Kıl Neden Var ve Vücudumuzda Ne İşe Yararlar?

Sakal ve Kıl Neden Var ve Vücudumuzda Ne İşe Yararlar?

Sakal ve Kıl Neden Var ve Vücudumuzda Ne İşe Yararlar? Erkeklerin sakalları, kadınların ise pürüzsüz ciltleri vardır, ergenlik çağına varan erkeklerin sesi kalınlaşırken, kadınlar tatlı ses tonlarını korurlar. Nasıl oluyor bu? Darwin, yüzdeki kıllar hakkında şunları yazıyordu. ”Maymuna benzer erkek atalarımız öbür cinsi büyülemek ve heyecanlandırmak için bir süs olarak sakal sahibi oldular…” Sakal belki de kadınların gözünde güç ve olgunluk anlamına geliyordu..

Darwin, tiz kadın sesinden bir müzik aletiymişçesine söz ettikten sonra şöyle tamamlıyordu. ”Karşı cinsi çekmek için müzik yeteneği edindikleri sonucuna varabiliriz.” Tatlı ses, belki erkeklerin gözünde çocuksuydu ve tehlikeyi çağrıştırıyordu.

Gerçek şu ki, çıplak maymunlarız. Vücut kıllarının kaybı da, en azından kısmen, cinsel seçimin bir başka sonucu olmuş olabilir. Aslında vücut kıllarımızı kaybetmedik. Kıl bezeciklerimizin sayısı maymunlarınkinin aynıdır, ama kıllar daha az gelişmiştir. Bu özelliğimizin, seyrek tüylülüğümüzün açıklamarı epeyi kağıt, kalem eskitmiştir. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir