Roma İmparatorluğu ve Hristiyanlığın İlk Dönemleri İçinde Kitap Kıyımı

Roma İmparatorluğu ve Hristiyanlığın İlk Dönemleri İçinde Kitap Kıyımı

Roma İmparatorluğu ve Hristiyanlığın İlk Dönemleri İçinde Kitap Kıyımı

Roma İmparatorluğu ve Hristiyanlığın İlk Dönemleri İçinde Kitap Kıyımı : Roma’daki kitaplar, papirüs ve parşömen rulolarına yazma geleneğine uygun olarak yazılıyordu, ama kitap yok etme faaliyetleri de hız kaybetmeden sürüyordu. Roma’nın ikinci kralı Numa Pompilius’un [MÖ 753-673] yaklaşık bir düzine kutsal metni ile 12 felsefe kitabı, iki kutuya konmuş ve yazarlarıyla birlikte gömülmüştü. MÖ 181 yılında bir sel, kutuları ortaya çıkardı. Yargıç Quintus Petilius yazılanları saygıyla karışık bir korkuyla okudu ve “yakılacakları” meclise götürdü. Tarihçi Titus Livius’a göre, senatonun yargıçlara “yakılmak üzere kitap toplama” çağrısı yapma yetkisi vardı, bu olay da MS 186 civarında gerçekleşti.Etrüsk krallarının sonuncusu Tarquinius Superbus döneminde inşa edilen Jüpiter Tapınağı, flamines denen rahipler tarafından ve Libri Sibyllini denen kehanet kitaplarının saklandığı yerdi. Söylenceye höre Cumae sibylla’sı [kâhini] Tatquinius Priscus’a dokuz kitap getirmiş ve karşılığında 300 altın istemişti.

Kral da gülmüş ve kadının teklifini şiddetle reddetmiş. Kâhin kitapların üçünü yakmış ve geri kalanlar için ne kadar ödeyeceğini sormuş. Kral kitapların Roma imparatorluğu ‘nun gelecekteki tarihine ilişkin bir şeyler içerip içermediğini merak etmeye başlamış. Ama yine para ödemeyi reddetmiş, kâhin de üç kitap daha yakmış. Kral sonunda ona 300 altın vermeye razı olmuş. Kitaplar MÖ 83’teki bir yangında yok oldu, geriye bazı kopyaları kaldı, ama bunlar da (69 ve 80 yıllarındaki yangında) yandı.

Söylendiğine göre Augustus bazı sibylla kitaplarını kurtarmış ve Palatino’daki Apollon Tapınağı’na koydurmuş, ama bunlar da birkaç yıl sonra yanmış. Stilicho adındaki bir general 408’deki ölümünden günler önce geriye kalan sibylla papirüslerini yakmış.

Pek çok kitapsever gibi Augustus da bir kitap yok ediciydi. Plinius imparatoru Vergilius’un Aenas’ının elyazmalarının saklandığı scrinia denen silindir biçimli kutuları koruduğu için över. Vergilius MÖ 19’da ölüm döşeğindeyken vasiyetini yazdırmış. Aenas’ın yakılmasını emretmişti; son arzusu yerine getirilmedi, şair de yapıtının tamamlanmamış olduğunu düşünerek öldü. Bununla birlikte Augustus politik nedenlerle binlerce kitabı yok etti. MS 8 yılında Ovidius’un Aşk Sanatı’nın dağıtımını yasakladı. (Floransa’da Girolamo Savonarola tarafından 1497’de, sonra da bir kez daha İngiltere’de 1599’da oyun yazar o ve casus Christopher Marlowe’un çevirisi, Canterbury ve Londra psikoposlarının emriyle yakıldı.) Augustus İskenderiyeli Timagenes’in Acta Caesaris Augusti adlı yapıtını, yazarın yapıtını kendisini yeterince saygı göstermeden kaleme aldığı için, herkesin önünde yaktı. Aynı imparator hoşuna gitmeyen iki bin Yunan ve Roma yapıtını da yaktırdı. Çok sert bir eleştirmendi.

Kitaplara ve öğrenmeye yönelik tutumunda tutarsız olsa da Augustus yazılı metinlere kendisinden sonra gelen imparatorlardan çok daha saygılıydı. Üvey oğlu Tiberius’un zamanında, adi bilinmeyen bir şair bir başka şairi şiirinde efsanevi Agamemnon’a hakaret etmekle suçladı, bir başkası da bir tarihçinin tehlikeli biçimde Brutus ve Cassius’u övdüğünü öne sürdü. Öfkelenen Tiberius hem ikisini hem de başka yazarları öldürttü ve kitaplarını imha ettirdi. Belki de öldürttüğü yazarların, yapıtlarını babasına okumuş olduklarını ve onun övgüsünü kazandıklarını unutmuştu. Devamını Oku
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir