Robert Koleji Kurucusu ve Kuruluşunun Amacı

Robert Koleji Kurucusu ve Kuruluşunun Amacı

Robert Koleji Kurucusu ve Kuruluşunun Amacı

Günümüzde halen tartışmalı olan Robert Koleji kurucusu ile ilgili çeşitli söylentiler mevcuttur. Herkesin kendi ideolojik zeminine uygun fikirlerinden çok aslında bu Kolejin kurucularının kolej hakkında ve kuruluş amacının ne olduğuna dair açıklamaları konuyu aydınlatma açısından yeterli görmekdeyiz. Robert Koleji ikinci kurucusu George Washburn yazdığı kitabından kolejin kuruluş amacını kendi ağzından açıklıyor.
Robert Koleji Kurucusu ve Kuruluşunun Amacı : Robert Kolej, bay Christopher Rheinlander Robert tarafından kuruldu. Bay Robert, New York’lu Fransız Protestanı tüccar Rochelle ailesinden geliyordu. Fransa ve Amerika’da var olan bazı merkezlerde hala yaygın olan kanaate göre, Bay Robert İstanbul’da bir Hristiyan Koleji açma ilhamını aldı.

Bu fikir onun aklına tıpkı Athena’nın Zeus’un aklından çıkması gibi doğmuştu ve sık sık bay Robert’in Koleji olarak konuşmalarda yer alıyordu. Gerçekte kolej fikri Türkiye’deki Amerikan misyonunun gelişiminin doğal sonucuydu ama bu bay Robert’inde uzun zamandan beri ilgilendiği bir konuydu. Misyonerlik dış politikası, o zamanlar misyonerlik fonlarının eğitim için harcanmasına karşıydı. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir