PKK Lideri Abdullah Öcalan 'ın Avukatlığını Yapmak İsteyen Ülkücü

PKK Lideri Abdullah Öcalan ‘ın Avukatlığını Yapmak İsteyen Ülkücü

PKK Lideri Abdullah Öcalan ‘ın Avukatlığını Yapmak İsteyen Ülkücü

PKK Lideri Abdullah Öcalan ‘ın Avukatlığını Yapmak İsteyen Ülkücü : -Bu kart kurt lafını ilk kim kullanmış bilginiz var mı?
-Bilmiyorum ama Türkeş kullanırdı. Türkeş 1969’da Beyazıt’ta Kürt arkadaşlarla bir toplantı yaptı. O zaman Mhp içerisinde çok etkili bir kanat vardı. Nihal Atsız şiddetle bu toplantıya karşı çıktı. Öyle ki Türkeş’i ihanetle suçladı.”Kart kurt diyerek Kürtleri Türk yapamazsın dedi”. Türkeş aslında kürtlerle
uzlaşma sağlamak istedi ama Atsız buna karşı muhalefet yürüttü. Hal böyle iken MHP’nin kürtlere karşı siyasette ısrar etmesi doğru değil. MHP kürt meselesinde elini taşın altına sokması lazım. Nitekim PKK üst yöneticileri üç yıl önce Devlet Bahçeli’ye bu uzlaşı için mektup göndermişti
-Ülkücülerin ellerine geçse öldürmeyi hayal ettikleri Öcalan’ın Avukatlığını yapmak istediğinizi duydum, doğru mu?
-Evet doğru. Ben Öcalan’ın davasını almak isteyince Kürt Enstitüsü’nden bazı adamlar geldi. Üç soru sordular:

Bir: Böyle bir davayı nasıl kabul edersin, seni öldürürler dedileri. Ben de sizden daha fazla endişe ediyorum ama bu benim sorunum. Size bir zarar verecekse söyleyin yapmayayım dedim.

İki: Bu davayı alan Liberal olsa, CHP’li olsa anlarız ama sen ülkücü bir adamsın. Uzun süre Öcalan’a karşı Çatlı grubunun içinde yer aldın. Hangi nedenle savunmak istiyorsun? dediler. Ben de dedim ki; Öcalan yakalandığında gözleri bantlı, o bandı açıldı ve basına ”Benim annem de Türk’tü. Ben, Türk Devletine hizmet etmek istiyorum” dedi. Bu sözler bir korku ifadesi değil, yeni bir stratejik kararın sonucuydu.

-Siz bu sözlerinden ne anlam çıkarttınız?
-O zaman ben bu adamın avukatlığını alacağım. Çünkü ben onu Öcalan’ı anlıyorum. O kendisini teslim eden gücün, kim için, ne için teslim ettiğini anladığı için ”Gelin bu oyunu kıralım” anlamında söyledi. Yoksa korktuğu için değil.

Üçüncüsü: 40 bin kişinin katilini nasıl savunacaksın diye sordular. Acı ama bir insanın ekmeğini elinden alırsanız, iş vermezseniz, hor görürseniz, işkence ve zulüm ederseniz, bok yedirirseniz, afedersiniz makatına c… sokarsanız bu insanları dağa çıkartırsınız. Evren’in hata yaptık demesiyle bu iş kapanmaz. Devlet büyükse evvela kürtlerden özür dileyecek!

(Doğan Yıldırım-Belma Akçura Röportaj)

Kaynak: Belma Akçura, Ağca’nın Derin İlişkileri-New Age yayınları syf.156 kitabı
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir