Opus Dei Tarikatı

Opus Dei Tarikatı

Opus Dei Tarikatı

Opus Dei Tarikatı 1928 yılında; İspanya’da Josemaria Escriva de Balaguer tarafından kuruldu. Opus Dei Tarikatı kurucusu 1975’te öldü. Türlü entrikalar sonucu Vatikan’daki Papa 1992’de, onu Azizlik derecesine çıkardı ve Escriva 6 Ekim 2002’de Aziz ilan edildi.

Tarikate genellikle en çok üniversite öğrencileri alınır. Tarikatin ”Yaşam Planı” denilen bir doktrini vardır ve bütün üyeler bu plana uymak zorundadır. Opus Dei Tarikatı‘nın farklı üye sınıfları bulunmaktadır. ” Numerary Sınıfı ” en katı olanıdır. Binlerce kitap tarikat tarafından okunması yasaklanmıştır. Bunların en başında gelenlerden Protestan İncili ve Charles Darwin’in evrim teorileri kitaplarıdır.

Üyeler günah çıkartmak için kendilerinin cilice adlı kırbaçla kırbaçlayarak arınırlar. Papa’ya hizmet eden üst düzey görevliler Opus Dei’nin Numerary Sınıfı papazlarıdır. Tarikatte bir de Supernumerary Sınıfı bulunur. Bu sınıfınla evlenme ve aile kurmaları serbesttir. Evlenmeme yemini eden sınıfa Associate Sınıfı denir.Opus Dei Tarikatı 1991 yılından itibaren adını değiştirerek; Opus Dei Awareness Network / Opus Dei Farkındalık Ağı (ODAN) ismiyle faliyet göstermektedir. İspanyol Josemaria Escriva de Balaguer (1902-1975) Katolik bir Papaz olan Escriva, daha 26 yaşındayken; Tanrı’dan aldığını söylediği bir ilham sonucu bir avuç yol arkadaşlarıyla birlikte kendi cemaatini kurmuştu. Ona göre Aziz olabilmek için illa din adamı olmak gerekmiyordu. İnsanlar gündelik hayatlarını, mesleklerini aksatmadan da bu mertebeye ulaşabilirlerdi.

Yani önemli olan laiklerin dindarlaştırılmasıydı. Escriva’nın Opus Die (Tanrı’nın Eseri) adlı tarikatı; Vatikan’ında onayıyla esas olarak eğitim alanında faliyet gösteriyor olmasıydı. Cemaat önce İspanya ardından İspanyolca konuşulan Latin Amerika ülkelerinde ve nihayet tüm dünyada okullar açmış durumda. Opus Die, çok sıkı ve hiyerarşik ve disiplinli örgütlenmesiyle ” Beyaz Masonluk ” karmaşık ve şibeli mali yatırımları nedeniyle ” Aziz Mafya ” gibi yaftalara maruz kalmış. Tarikate en yoğun eleştiri siyasetle ilgisi nedeniyle geliyor.

Örneğin; İspanya’da faşist diktatör Franco’nun 9’uncu hükümetinde bulunan 19 Bakan’dan 12’si tarikat üyesi. Opus Die’nin etkisi İspanya’da sınırlı kalmadı. Latin Amerika’da diktatör danışmanları ve sağ tandanslı politikacılar arasında çok sayıda tarikatçı kadro mevcut aynı şekilde Fransa, Belkçika gibi ülkelerdeki sağ hükümetlerde; Opus Die kökenli bakanlar bulunmaktadır. Tarikatin Sloganı Sevgi ve Kardeşliktir. Tarikat birçok ülkede özellikle İslam ülkelerinde din (ci) cemaat adı altında yeni versiyonlarıyla faliyetini yürütmektedir.

Bizim ülkemiz Türkiye’de de tarikatin bir versiyonu mevcuttur. Tarikatin amaç ve hedefi hükümetlerin kritik noktalarına önce yerleşmek, ardından da emperyalist bir sisteme yayılmak ve kadrolaşmak. Ardından hükümeti çökertip, devleti ele geçirmek. Yahudi mantalitesi taşıyan bu gibi tarikatlar her zamanda çeşitli nüans/norma ve versiyonlarla sürekli karşımıza çıkmaktadır.

Kaynak: Siyonizm ve Masonluğun Gizli Tarihi – İsmail Çorbacı / Maviçatı yayınları kitabı
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir