Ölü Yakmak Ne Demek ve Ölü Yakma Sebepleri Nelerdir

Ölü Yakmak Ne Demek ve Ölü Yakma Sebepleri Nelerdir

Ölü Yakmak Ne Demek ve Ölü Yakma Sebepleri Nelerdir

Ölü Yakmak Ne Demek ve Ölü Yakma Sebepleri Nelerdir : Bu yazımızda siz değerli okurlara, bizim bildiğimiz ve inandığımız şekilde öldükten sonra toprağa gömülmek yerine, ölüyü yakma konusunu işledik. Yazımızda esasen bu olayın temel nedeni ve felsefesini konu edindik. Umarız yardımcı olabilmişizdir.

Bugün memleketten havadisler kısmında şöyle bir konuşmaya şahit oldum. Uzun bir süredir dünyaya hakim olan ve biz insanları, kitlesel olarak öldüren Corona salgınının diyaloğuna. İki sevimli yaşlı nine çok tatlı ama biraz da ürkmüş bir şekilde sohbet ediyor.

Birisi diyordu ki, Lanet olasıca Corona Virüs bir bitmedi gitti. Üstelik iyice de azdı da. Baksana Hindistan’a, artık ölü yakmak moda ve ölülerini gömecek yer kalmamış yakıyorlar. Kıyamet kopmuş gibi. Her tarafta insanlar. En yakını, anası, babası bile yardım edemiyor. Hafif şöyle doğruldum terastan, Hintliler ölülerini zaten gömmezler, yakarlar, diyecektim ki, yurdum insanı o kadar saf ve temiz, masumdu ki cevaplayıp bozmak istemedim. Ama içimde de kalmasın diye burdan yazmak istedim.
Hinduizm ve Budizm de reankarnasyon inancı hakimdir. Öldükten sonra öteki tarafta dirilmek üzerine kurulu olan. Tabi bu reankarnasyon kimi araştırmacılar ve felsefeciler için başlı başlına bir sömürü taktiği de denilmekte. Nedeni sorulunca, Hint Kast Sistemi içerisindeki, statü farkının insanları sömürmek için kullanılan bir metot ve reankarnasyonun da bunun bir ayağı olduğu tezi.

Yoksulluğa ve sefalete mahkum edilen Hint Kastının en altındakilerin, isyan edip üst sınıflara direnmemesi için dini bir zorunluluktur. Çünkü bu dünyada, ikinci sınıf bir insan muamelesi bile görmeyen paryalar, ezilmelerine sessiz kalıp, uysalca yaşadıkları sürece öteki alemde daha güzel yerlere gelecekleri söylenmiştir hep.

Dönersek ölü yakmak ve ölülerin yakılması nedenlerine ise, (Antyeshti)

Hinduizm ve Budizm de ölülerin yakılmasının dini sebepleri olması gibi, doğaya karşı bir sorumluluk da vardır. Semavi Dinlerin yasakladığı ölülerimizi yakma işlemi bu dinlerde sebep sonuç ilişkisi bağlamında şu nedenle yapılmaktadır. Hinduizm ve Budizm de ister çok Tanrılık ister puta tapmacılık diyelim, inanç sistemleri bizlerden farklıdır. Kendi inanç sistemleri içinde, belli bir felsefik görüş de zamanla oluşmuştur. Bu dinlere inanan insanlar, yaşarken bütün canlıların çok günahkar olduklarını savunur.

Ve doğaya, tabiata yüksek derecede saygı duydukları için, ölülerini toprağa gömmek fikri onlar için kabul edilemez. Ölümün ya da bedenlerin, ruhlar için bir hapishane olduğuna inanırlar. Ve ölümsüz olan ruhun bedeni yakıldığında bu şekilde özgürlüğe de kavuşmuş olduğu inancı hakimdir. Tabi kimi araştırmacı ölü yakmanın daha da eskilere giden bir yöntem olduğunu belirtmeleride söz konusudur. Ama Hinduizm çok eski bir din olduğu için ilk sistemsel ritüelleri onlarla adlandırmak yerinde olacaktır.
Hindular, yakılacak ölünün, bu dünyadan göçü ve öteki alemde iyi karşılanması için bu ölü yakma işini Ganj Nehri yakınında yaparlar. Kimi yerlerde Krematoryum (ölünün yakıldığı fırın) söz konusu olsada, açık havada yakılması daha olağandır. Yakılan ölünün küllerini ise, Ganj Nehri’ne dökerler. Ve bu suda yıkanmak da onlar için kutsaldır. Ayrıca Hindular ölüsünü yakarken de, ilkin ağzından başlar yakmaya. Çünkü insan en çok ağzı ile yalan söylermiş.

Kendi felsefik inançları doğrultusunda yapılan bu işlemleri, bizim gibi ölüsünü gömen insanlara biraz ürkütücü gelse de onlar için artık alışılmış bir şeydir. Atalarına ve ölülerine bağlılıkları adına yakılması, onlar için olmazsa olmaz kuraldır. İşte bu nedenle Hindular ve Budistlerin ölülerini gömmek yerine yakma nedenleri söz konusudur. Temel amaç toprağı kirletmemektir. Ama gelin görün ki bizler için bu ölü yakma merasimi pek de, sıradan olmayacaktır izlerken.

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir