Neron Kimdir Gerçekten Roma'yı Kim Yaktı Sorusunun Muhatabı mıdır?

Neron Kimdir Gerçekten Roma’yı Kim Yaktı Sorusunun Muhatabı mıdır?

Neron Kimdir Gerçekten Roma’yı Kim Yaktı Sorusunun Muhatabı mıdır?

Neron Kimdir Gerçekten Roma’yı Kim Yaktı Sorusunun Muhatabı mıdır? Gerçek adı Lucius Domitius Ahenobarbus’dur. M.S. 9 Haziran 68 de doğmuştur.  Julio-Claudian Hanedanlığının beşincisi ve son Roma İmparatoru ‘dur. Neron, büyük amcası Claudius vasıtasi ile tahtın tek vârisi kabul edilmiştir.  Roma’nın tahtına oturmuş imparator olmuştur. Çıkan askeri bir ayaklanma sonucu tahttan indirilip tutuklanmak isteyince kendisini intihar etmiştir.
Roma’yı Kim yaktı denildiğinde? Herkes Neron der. Ve üstüne bir de, klasik bir öykü anlatılır. Neron Roma’yı yakıp, karşısına geçer ve kemanını çalar, şarkı söyler ve şarkıda da Troya’yı anar. Bu uydurma hikayeyi Türkiye’de en sıradan insanı da aydını, entelektüeli, profesörü, akademisyeni de ballandırarak anlatır. Oysa ben onlara koskoca bir ne münasebet diyorum. Gerçi entelektüel ya da aydın olmak ne demek? Bu topraklarda var mı öyleleri, şüpheli. Gelelim konuya.

Neron ve Roma’nın Yanışı

Bir kere Roma yanarken, Neron 100 km uzakta, yazlığında zevki sefa içindeydi. Üstelik Roma’yı yakıp keman çalmasıda mümkün değil. Çünkü keman 1500’ler de ortaya çıkmış bir enstrüman. Biz M.S. 50 yıllardan bahsediyoruz. Yani kemanın 1500 sene öncesinden. Şimdiye kadar pek kimse demedi ama ben Roma’yı Hristiyanlar ve Paganlar y da Yahudiler ve Paganlar arasındaki din kaynaklı çatışmaların yaktığını iddia ediyorum.

Neron delimi İmparator olduğu yeri yaksın? Üstte yazdığım gerçekler dışında. Neron esasen deli değil ama, şu karakterde birisidir. Her imparator gibi sapıktır, zevk ve sefa onun için çok önemlidir. Kadın giysileri giymeye bayılır, köleler ile kırbaçlı cinsel temaslar sarayın ilk organizasyonudur. Ayrıca kişilik bozukluğu da vardır biraz. Öz anasını öldüren birinin normal davrandığını kim söyleyebilir. Gerçi Safavi Sultanı Şah İsmail, Osmanlı Padişahı Deli İbrahim’de analarını öldürmüştür. Onlarında akıllı olduğu söylenemez. Neron’un anasını öldürmesine bakmayın şahane bir müzisyendir kendisi. Gerçi o çağlar ve daha da ilerisinde iktidar mücadelesi için her şey mübahtı. Hatta ölürken, bu dünya benim gibi büyük bir sanatçısını kaybediyor diyecek kadar hem de. Üstelik, lirik şiirlerde yazıyor. Bizim Karadeniz Tulumu diye adlandırdığımız, Trakya’dan öte ve daha da ilerisi Roma, Rum çalgısınıda fevgalede icra edip, Neron çalabiliyordu.

Ha unutmadan kendisi dondurmanında ilk mucidi sayılabilirdi. Dağlardan getirttiği karın içine meyve suyu doldurup içerdi. Ve bu dondurmaları da bir suikast içkisi yerine kullanır, sevmediği insanlara yalatır, dondurmasıyla öldürtürdü. İlk seri katil cinayetleride o dönemde onun vasıtası ile gerçekleşmişti. Şimdi başlığa dönersek, Neron mu Roma’yı yaktı, yoksa Roma’mı Neron’u tartışılır. Çünkü şöhret olmak zor. O da bunun altında kalıp ezilmişte olabilir. Zaten tahta hiç çıkmak istememiş, kendisi sanat ve edebiyatla haşir neşir bulmak istemişti diye de not düşer tarihçiler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir