Nato’nun Kuruluşu ve Nato’nun Amacı Nedir

Bu yazımızı siz değerli okurların şunlara benzer sorularına cevap vermek için kaleme aldık. Nato’nun Kuruluşu, Nato nedir, Nato Ülkeleri, Nato’ya üye ülkeler, Nato’nun kurulmasındaki öncelikli neden, Nato kurucuları, Nato amacı

Truman yönetiminin önde gelen isimleri 1949’un sonlarında seferberlik ilanı için Amerikan halkının askeri harcamalara katılması -burada bunların gördüğü şekliyle askeri harcamalar, küresel Lebensraum’un güvence altına alınmasıydı- yeni bir savaş anlamına gelmekteydi. İdeal bir savaş, kontrol edilebilir bir savaştı ve ABD ya da hala hassas konumdaki batı Avrupa için herhangi bir tehdit oluşturmamalıydı.
1948’de Amerikan ekonomisi savaş sonrasında askeri endüstrinin durması ve kamu harcamalarının ekonomik açık yaratması sonucu büyük bir durgunlukla karşı karşıya kalmıştı. 1948-1950 yılları arasında işsizlik %130 gibi endişe verici bir artış göstermişti. Ulusal üretim endeksi savaş seferberliği sırasında 212 iken 1948’de 170’e 1949’da 156’ya gerilemişti. 1950’nin ilk çeyreğinde sermaye yatırımları bir önceki yıla göre % 11’e düşmüştü. 1947’nin başında Amerikan ihracat rakamları gerilemeye başlarken, 1949 Mart ayı ile 1950 Mart ayı arasında % 25 gerilemişti. /Nato’nun Kuruluşu/

Kore, çok çeşitli nedenlerden dolayı ulusal güvenlik devleti için ideal bir düşman olarak belirlenmişti. Amaç, kalıcı bir temele dayanan askeri sanayinin gelişmesiydi. Yani Truman’ın sermayedarı ve danışmanı Bernard Baruch’un ifade ettiği Soğuk Savaş’tı. 1948’in sonlarında Washington, Avrupa da kalıcı askeri üstlerin kurulması karşılığında Marshall Planı ortaklarıyla birlikte yeni bir Atlantik askeri ittifakının kurulacağını açıkladı.

NATO’nun kurulması için hazırlanan belgeler 1949 yılında Belçika, Fransa, Hollanda, Lüksemburg, İngiltere ve ABD arasında imzalanarak yürürlüğe girdi.

Birkaç ay sonra patlak veren Kore Savaşı, Nato üyelerini harekete geçirerek Washington’un kontrolünde, genel merkezi Bürüksel’de olmak üzere kalıcı bir savunma organizasyonu başlatmayı kabul ettiler.

Savaştan yorgun düşmüş olan Avrupa, Washignton’un Soğuk Savaş planlarına sürüklenmekteydi. Ve Sovyetlerin yaklaşık 40 yıl sonra çökmesine kadar sürecek olan stratejik ittifakın ilk adımları atılmaktaydı. NATO’nun ilk askeri komutanı İngiltere’den Lord Ishmay olmuştu. NATO’nun kuruluş amacı ”Rusları dışarıda” Amerikalıları içeride, Almanları yerde” tutmaktı.

Bu açıklama Kore Savaşı’nda Alman çelik endüstrisine ihtiyaç duyulması sonrasında biraz değişime uğrayacaktı. Almanya 1950 itibariyle Amerika Soğuk Savaş jeopolitikasına dahil edilecekti. NATO’, Amerikan Yüzyılının en önemli askeri dayanağı olarak kullanılacaktı.
Kaynak: Wall Street Amerikan Yüzyılının Çöküşü- F. William ENGDAHL / bilim+gönül yayınları kitabından alınmıştır

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir