Mossad Nedir ve Mossad Ne Zaman Kuruldu İnceleme

Mossad Nedir ve Mossad Ne Zaman Kuruldu İnceleme

Mossad Nedir ve Mossad Ne Zaman Kuruldu İnceleme

Mossad Nedir ve Mossad Ne Zaman Kuruldu İnceleme : Bu yazımızda Mossad Nedir ve İsrail İstihbarat Servisi Mossad hakkında bilgiler vereceğiz.

Ha-Mossad Le-modiin Ule-tafkidim Meyuhadim

Mossad Nedir denilirse; dünya genelinde faliyet gösteren, ketumiyet esasına dayalı işini taşeronlarla gören istihbarat örgütlerindendir. Çoğu kimse İsrail gibi ”küçük” bir devletin niçin ve nasıl böyle bir organizasyona sahip olduğunu anlayamaz. Mossad’ın kurulmasından önce İsrail Devleti’nin İstihbaratı SHAI isimli örgüt tarafından sağlanıyordu. Mossad’ın kurulmasıyla bambaşka bir yapılanma ve dünyanın en tehlikeli cinayet şebekesi oluşturuldu. Bu cinayet şebekesi CIA ve İngiliz İstihbaratı MI6 ile birlikte pek çok ülkede mafyayı, terör örgütlerini ve kontrgerillayı örgütledi. Mossad’dan önce, onun görevini üstelenen SHAI isimli örgütün görünümü ise şöyleydi:

”SHAI, Sherut Yediot baş harflerinden oluşan bir kısaltma. İbranice’de Bilgi (İstihbarat) Servisi anlamına geliyor. Haganah’ın istihbarat kolu. İsrail Devleti’nin kurulmasıyla Haganah, İsrail ordusunun içinde eriyor ve SHAI da yerini altı hafta sonra yeni kurulacak İsrail İstihbarat Servisi’ne bırakıyor. SHAI servisinin en son Başkanı Isser Beeri.” (Every Spy a Prince, Dan Raviv, Yossi Melman sf.16). Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir