Morgenthau Planı Nedir?

Morgenthau Planı Nedir: Washington’la savaş zamanında esen dostluk rüzgârlarının değiştiğini hissetmiş olacaklar ki aynı ayda, Eylül 1946’da Sovyetlerin Washington Büyükelçisi Moskova’ya, sanayicilerin yeni bir savaşta” dünya liderliğini elde etmek için hazırlıklara başladığını bildirmişti.

Sovyetler, ABD’nin aksine savaşta korkunç yaralar almıştı. Rus endüstrisi tahrip olmuş, iş gücü savaşta verilen kayıplar yüzünden zayıflamıştı. Stalin, Almanya’da ele geçirilen endüstriyel malzemeleri kullanarak parçalanmış sanayisini en kısa sürede yeniden yapılandırmak istiyordu.

Gelecekte yeniden silahlanması muhtemel bir Almanya ile tekrar savaşmama ve Rusya’nın çok ihtiyaç duyduğu Alman malzemeleri için garanti sağlayan Roosevelt’in Morgenthau Plâni’na destek vermişti. Morgenthau Plânı, Franklin Roosevelt’in Hazine Bakanı Henry Morgenthau tarafından hazırlanmıştı ve
Almanya’yı “tarıma dayalı, kırsal bir ülke” haline getirmeyi amaçlıyordı.

En önemli sanayi ve maden bölgeleri, uluslararası alan ilan edilerek komşu ülkelere dağıtılacaktı. Ağır sanayi tesisleri sökülecek ya da yok edilecekti. Henry Luce’a ait olan Time dergisi bu plân uyarınca yıllık 20 milyon ton olan çelik ürectiminin 5,8 milyon tona düşeceğini yazmıştı. Alman ağır sanayi üretimi yarıya düşürülerek 1938’deki seviyesine gerileyecekti.

morgenthau planı

morgenthau planı nedir

Sentetik mazot, kauçuk, radyo alıcısı, mil yatağı, ağır sanayi aletleri ve savaşta önemli olabilecek her türlü malzemenin üretimi yasaklanmıştı. Ancak seramik, cam ve bisiklet üreticileri, üretim seviyelerini arttırmaları için teşvik ediliyordu. Almanlar açlıktan ölmeyeceklerdi ama yaşam standartları 1932’deki seviyeye düşürülecekti.

Morgenthau Plânı

6 Eylül 1946’da Dışişleri Bakanı ve Sovyet düşmanı James Byrnes Almanya’da Morgenthau Plânı‘nı kabul etmediğini açıklayan bir konuşma yaptı. Byrnes konuşmasında Sovyetlere karşı uyarılarda bulunarak ABD’nin Avrupa’da süresiz olarak askeri varlığını devam ettirmesi gerektiğine dikkat çekti.” Bir ay sonra da, “Programımızın özünde Alman halkını kazanmak var… akıllarda ise Rusya ile savaşta olduğumuz” demişti.

Mart 1946’da Kennan’ın “Uzun Telgrafı’ ndan” birkaç hafta sonra, Washington için gizlice lobi faaliyetlerinde bulunan eski İngiliz Başbakanı Winston Churchill, Fulton, Missouri’de ünlü “Demir
Perde” konuşmasını yaptı.

Bu konuşmada Sovyetlere karşı Anglo-Amerikan ittifakı için çağrıda bulundu ve Baltık bölgesindeki Stettin’den Adriyatik’teki Trieste’ye kadar uzanan Demir Perde’yi açıkça ifade etti. Moskova bu konuşmayı Sovyetlere karşı Anglo-Amerikan ittifakının savaş hazırlıkları olarak görüyordu.

Kaynak: Wall Street Amerikan Yüzyılının Çöküşü-F. William ENGDAHL – bilim+gönül yayınları kitabından alınmıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir