Lasswell Genel iletişim modeli nedir İnceleme Yazısı

Lasswell Genel iletişim modeli nedir İnceleme Yazısı

Lasswell Genel iletişim modeli nedir İnceleme Yazısı

Lasswell Genel iletişim modeli nedir İnceleme Yazısı : İnsanlar doğar doğmaz hayatın içinde diğer canlılardan önce kendi türleri arasında bir yakınlık bulur. Ki bu aslında çeşitli bilim dallarınında konusu olagelmiştir. Çünkü insanoğlu iletişimi en basit tabiri ile ilkin aile de, sonra, akrabalarda, sonra çevresinde görmektedir. Küçük bir çocuktan örnek vermek gerekirse, konuşacağı dili ailesinden, yakınlık derecesini akrabalarından ve sosyal yaşamın içerisindeki paylaşımlarınıda çevresi, arkadaşlarından sağlamaktadır.

Klasik anlamda süren bu hayat üzerine daha da kapsamlı çalışmalar ve bilimsel yöntemler söz konusu olmuştur. Bunlardan birisi Siyaset Bilimci Harold Lasswel tarafından geliştirilen Genel İletişim Modelidir. Bu yazımızda kısa ve öz olarak Atatürk Üniversitesi İletişime Giriş kitabından konuyu okurlar için aktardık. İyi okumalar dileriz efendim.

Harold Lasswell iletişim modeli

Siyaset bilimci olan Lasswell, propaganda üzerine çalışmış ve propagandanın demokrasiyle olan ilişkisini araştırmıştır. Lasswell, propaganda tekniklerinin çok fazla kullanıldığı yirminci yüzyılda, propagandanın iyi ve kötü amaçlarla yapılabileceğini savunmuştur. Hipodermik iğne (Sihirli Mermi) kuramıyla etki araştırmaları yapmıştır. Lasswell’e göre kaynağın temel amacı, hedef kitle üzerinde etkide bulunmaktır. Harold D. Lasswell, “The Communication of Ideas” (1948) isimli eserinde “Kim, neyi, hangi kanaldan, kime, hangi etkiyle söyler” şeklinde özetlenebilecek formülü geliştirmiştir. Bu model, mesajın hedef kitle üzerindeki etkilerini ölçmeyi öngörmektedir Devamını Oku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir