Kuzey Kore Lideri Kim İl-Sung Kimdir ve Hayatını İnceleme

Hayatını Devrime Adamış Bir Lider: Kim İl Sung. Kuzey Kore Lideri Kim İl-Sung, 15 Nisan 1912 yılında Pyongyang’da Kim Hyong-jik’in en büyük oğlu olarak dünyaya geldi. İki kardeşi vardı. Ancak Japonlara karşı verdiği gerilla mücadelesi sırasında ismini Kim İl Sung olarak değiştirdi.

Kuzey Kore Lideri Kim İl-Sung Kimdir ve Hayatını İnceleme : Babası sıkı bir milliyetçiydi. Kim İl Sung’un ailesi sonradan Hristiyanlığı seçmişti. Çünkü Kim İl Sung’un babası Kim Hyong-jik bir Amerikan misyoner okuluna gitmişti. Anılarında Kim İl Sung annesi ile sık sık kiliseye gittinden bahseder.

1919 yılında Kim’in ailesi Mançurya’ya göç eder. Fakat Kim’i Pyongyang’a eğitimini devam ettirmesi için gönderirler. 1925 yılının başlarında Japon polisi tarafından babasının tutuklandığını öğrenince Kim okulu bırakır ve Mançurya’ya döner. Babası, 1926’da 32 yaşında hayata gözlerini kapatır. Altı yıl sonra da 1932’de Kim’in annesi ölür.

Babasının ölümünün ardından Kim, bir Kore okulu bir de Çin okulu olmak üzere iki okula gider. Jilin’deki Çin okulunda Kim Güney Mançurya Komünist Gençlik Birliği’ne katılır. Ağustos 1929’da tutuklanarak hapse atılır ve aylarca hapiste kalır. Bu hapis cezası nedeniyle de okuldan atılır. Ancak Kim daha sonraları bu konudan bahsederken bu gençlik birliğine girmeden son derece şeref duyduğunu belirtmekten çekinmemiştir. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir