Kore Tarihi

Kore Tarihi : Bizim ülkemizin çok yakından tanıdığı, Kore Savaşı nedeni ile yüzlerce şehit verdiği Kore’nın, Kuzey Kore ve Güney Kore olarak ikiye ayrılmadan önceki tarihi Antik dönemlerini yazdık. Kore’nin tarihi

Kore Tarihi ve Kore’deki İlk Krallıklar

Kore’nin başlangıcı M.Ö. 2333 yılına kadar gitmektedir. Tanrının oğlu Tangoon ve Ayı kabilesinden bir kadın ilk krallığı kurdular.

Mançurya’da ve Kuzey  Kore’de çok ilkel bir halde yaşayan kabileler içinde yetişmiş Tangoon adında bir kişi kendisini bu kabilelere bir ilah gibi tanıtmaya muvaffak olmuş  kazandığı nüfus ve yetkiyle tesirli telkinleriyle kabilelerin aralarındaki düşmanlıkları kaldırarak birleşmek, sükun ve huzur içinde yaşamak lüzumunu anlatarak kabileleri kendi idare ve hakimiyeti altına toplamış, birleşmiş bir hale getirmiş ve Kore Devletinin ilk temelini atmıştır.
Tangoon bugün dahi Kore’nin ilk kurucusu ve babası diye saygıyla anılmaktadır. Tarihçiler Kore tarihinin bu ilk dönemini Gojoseon yani antik Joseon (sakin sabahlar ülkesi) dönemi olarak adlandırmaktadırlar. Tangoon zamanla ve kabilelerin nüfuslu adamlarının yardımlarıyla ilk devlet teşkilatını kurarak kendisi
hükümdar olmuş şimdiki Kuzey Kore devlet merkezi olan Pyongyang’ı devlet merkezi yapmıştır.

Bu devlete ilk olarak Chosun adını vermiştir. Tangoon sülalesi hükümranlığını bin sene kadar muhafaza etmiş bundan sonra başka sülalere kaptırmıştır. O zamanın güney sınırı bugünkü 38. Paralel çizgisinden daha güneye indirilmemiştir.

Īlk zamanlarda 38. Paralelin güneyinde başka milletlerin bir çok kabileleri bulunuyordu.

Bu kabileler kuzey kabilelerinden daha geri ve gevşekti. Bu dönemde Antik Kore’nin en göze çarpan özelliği kabilelerin bir araya gelerek oluşturduğu şehir devletlerinin bulunmasıdır.

Şehir devletleri karmaşık siyasi yapısından şehirler birliğine ve nihayet krallıklara dönüşüyorlardı. Birçok kabile birliği arasında Yalu Nehri etrafında kurulmuş olan Koguryo (M.ö 37-M.S. 668) ilk krallığa dönüşen kabile birliğidir.

Koguryo’nun güçlü ordusu, birer birer komşu kabileleri ele geçirdi ve 313 yılında Çin’in Lolang ileri karakolunu işgal etti. Pakje (M.Ö.18-M.S.660) Hangang Nehrinin güneyinde bir şehir devleti olarak büyüyen tıpkı Kogurya gibi diğer konfere krallıktı. Kral Geunçogo hükümranlığı döneminde Pakje merkezi ve aristokratik bir devlet haline geldi.

Silla Krallığı: (M.Ö. 57-M.S.935) Kore yarımadasının güney ucunda yerleşikti ve başlangıçta en zayıf ve dengeli büyüyeniydi. Zira coğrafi açıdan yarımadanın en uç noktasında olması nedeniyle Çin’in etkilerine kapalıydı.

Balhae Krallığı: Kogurya Krallığının yönetim yapısından esinlenerek beş eyalet merkezli bir hükümet sistemi kuruldu. Dokuzuncu yüzyılın ilk yarısında Balhae Krallığı, Amur nehrine kadar olan bir toprak parçasını ele geçirerek zenginliğinin en zirve noktasına ulaştı. Balhae Krallığı 926’ya kadar varlığını sürdürdü.

Joseon Hanedanlığı: Koryu Hanedanlığı son kralı, budist bir rahibin telkin ve tesirleri altında devleti idare ederken, halk uzun senelerin istila ve kötü idaresinin ıstırabı içinde bulunurken kendisini idare eden rahiplerin teşvikiyle, Kral Mançurya’nın istilasına karar vermişti. Fakat ordu içinde bir darbe
ile bu hanedanlık saltanatıda bitirildi. Ardından 1397’de Genarel Yi Seong-gye, Jaseon adında yeni bir hanedanlık kurdu

Kaynak: Edebivizör editörleri tarafından (Dr. Barış Adıbeli-Kuzey Kore bir komünist Hanedanlığın Hikayesi/bilimgönül yayınları) kitabından kısaltılarak alınmıştır.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir