Kore neden bölündü ve arkasındaki nedenler nelerdir

Kore neden bölündü ve arkasındaki nedenler nelerdir

ABD, Sovyetler Birliği’nin tüm yarımadayı işgal edeceği endişesine kapıldı. Sovyet gücü karşısında Abd’nin tek gücü Japonya açıklarındaki Okinawa’daki gücüydü. Ancak bu güçte Sovyetler Birliği’ne karşı koymada yetersizdi. Sonuçta Amerikan stratejistler, Kore’nin zaman geçirilmeden ikiye bölünmesinin en iyi önlem olacağını gündeme getirdiler. Dolayısı ile, Albay Charles H. Bonesteel ve yardımcısı Albay Dean Rusk (daha sonra Kennedy ve Johson dönemlerinde Dışişleri Bakanlığı göevinde bulunacaktı) yarımadanın bölünmesiyle ilgili bir plan üzerinde çalışmakla görevlendirildiler.

Sonuçta Sovyetler Birliği bu bölünme planını kabul etmedi. 30 milyon Kore nüfusunun 21 milyonu Güneyde yaşıyordu. 20 büyük şehrin on ikisi güneyde bulunuyordu. Amerikan bölgesinde daha çok çiftlikler ve hafif sanayi, alanları bulunuyordu. Sovyet bölgesini ise Kore’nin yüzde elli beşine tekamül ediyordu. Ağır sanayi bölgesiydi. İki önemli limana yani Wonsan ve Çongjin’e sahipti. Abd ve Sovyetler Birliği’nin planı, ya da en azından prensipte anlaştıkları yarımadanın tekrar birleşmesi ve egemenliğin Korelilere verilmesi şeklindeydi.

Aralık 1945’te ABD, Sovyetler Birliği ve İngiltere’nin Moskova’da katıldıkları dışişleri bakanları konferansında imzalanan Moskova Antlaşması ile bir ara adım atıldı.

Moskova Antlaşması ile ortak bir komisyon kurulmasına karar verildi. Bu komisyon Kore’nin birleşmesi için gerekli çalışmayı yürütecekti. Özellikle ABD, müzakerelerin bu komisyon aracılığı ile yürütülmesini çok istiyordu. 38. paralelin kuzeyinde 1930’lardan beri Sovyet Uzakdoğusun da hizmet etmiş bir Sovyet kahramanı olan Albay Ivan Chistiakov, birçoğu Sovyet kuvvetleri ile sürgünden ülkelerine dönen Korelileri, Japon görevlilerin yerine getirmeye başladı.

Oysa güneyde Amerikalı komutan Hodge, Japonların yönetim sisteminde görev yapmalarına izin verdi ve Korelilerden sabretmelerini istedi. İhtiyaç ve gerçek birbirini tutmadığı için Koreliler Seul’da Hodge’nin politikasına karşı büyük bir protesto yürüyüşü düzenledi. Hatta iki Koreli, bir polis karakolunu ele geçirmek isteyince Japon polisler tarafından öldürüldü. Wahington’un baskısı üzerine Hodge valiyi ve polis şefini görevden alarak yerlerine Korelileri atadı. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir