Kore neden bölündü ve arkasındaki nedenler nelerdir

Kore neden bölündü ve arkasındaki nedenler nelerdir

Postdam’da hiçbir taraf Kore üzerinde herhangi bir özel düzenleme üzerinde çalışma girişiminde bulunmadı.

Öncelikle, yeni ABD başkanı Truman’ın vesayet konusunda yeniden düzenleme yapması bekleniyordu. Zira bu vesayet konusunda İngiltere Başbakanı Winston Churcill’in hassasiyeti vardı. Tam bu sırada Truman atom bombasının hazır olduğunu duyurdu. Böylece, Sovyetlerin savaşa girmesine gerek kalmadan Japonya teslim olacaktı. Dolayısıyla, Sovyetler Birliği Kore Yarımadasından tamamıyle dışlanabilirdi. Temmuz’un ikinci haftası Japonlar Moskova’ya başvurarak savaşın bitirilmesi için aracı olmasını istedi.

Japonya’nın sona geldiğini gören Stalin’in kuzeydoğudaki çıkarlarını kaybetmemek için generallerini savaş hazırlıklarının hızlandırılması konusunda baskıyı arttırdı. Japonya’nın teslim olmasından altı hafta önce Sovyet Ordusu Kore’nin kuzeydoğusuna ulaştı. Bu arada İngiliz ordusu, Güney Pasifik ve Güneydoğu Asya üzerine yoğunlaşmış, Çin ise kendi topraklarında ve Hindi-Çin bölgesindeki Japon kontrolünü devralmakla meşguldü. Sadece Sovyetler Birliği ve ABD, Kore Yarımadasını işgal edebilecek güce sahiptiler.

Ancak ABD’nin Kara Kuvvetleri yüzlerce kilometre uzaktaydı ve Kore’yi işgal etmek için hava indirmeye ve donanmanın hızlı olanaklarına ihtiyacı vardı. Ayrıca, Uzakdoğu’daki Amerikan Kuvvetlerinin komutanı General Douglas Mac Arthur, ordularının Japonya’nın işgali üzerine odaklanmasını istemişti.

8 Ağustos 1945 tarihinde Sovyetler Birliği’nin Japonya’ya savaş ilan etmesinin hemen ardından Sovyet kuvvetleri vakit kaybetmeden 10 Ağustos da Kore yarımadasının kuzeyindeki Çongjin ve Nanam şehirlerine doğru hareket etti.

15 Ağustos günü hiçbir direnişle karşılaşmadan Sovyet güçleri Pyongyang’ı ele geçirdi.

Stalin, Kore’de kuracağı kukla rejimin başına getirilecek güvenilir birisini aramaya başladı. Beria’dan muhtemel adayların isimlerini istedi. Beria, daha önceleri birçok defa Kim İl Sung ile görüşme fırsatı bulmuştu ve kendisini çok iyi tanıyordu. Oldukça iyi özelliklere sahip diğer adaylar arasından çok fazla bir özelliği bulunmayan Kim İl Sung’u Stalin’e tavsiye etti. Beria’nın, Kim’i tavsiye etmesinin en önemli nedeni Kim’in yerel komünist hareketle hiçbir bağının bulunmamasıydı. Eylül 1945 tarihinde Kim, Stalin tarafından Geçici Halk Komitesi’nin başına getirildi. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir