Kore’de Kapsin Darbesi

Kapsin Darbesi : Darbeler şüphesiz sivil iradeye bir aykırılıktır. Ve bu dünyanın her yerinde hukuksuzca gerçekleşiyor. Bu yazı Tarihte Kore’deki Kapsin Darbesini yazmaktadır.

Japonya’ya gerek öğrenci olarak, gerekse hükümet görevi nedeniyle giden Koreliler, Japonya’nın batılılaşma yolunda kaydettiği ilerlemeyi gördüklerinde oldukça şaşırmış ve hayran kalmışlardır. japonya’dan, ülkelerine dönen bu Koreliler tıpkı Japonya’da olduğu gibi Kore’de de reformların yapılmasını istemeye başladılar.

Bu nedenle Tong-nip-tang yani bağımsızlık partisi adında bir grup kurdular. Bu grup aslında büyük olana yani Çin’e hizmet et (Sadae) grubuna karşı kurulmuştu. Bağımsızlık partisinin genç mensupları reformların yapılabilmesi için Min Klanının zor kullanılarak iktidardan uzaklaştırılmasını istiyorlardı.

Dolayısı ile tarihe daha sonra Kapsin Darbesi olarak geçecek bir darbe hazırladılar.

4 Aralık 1884 gecesi yeni posta yönetiminin açılışı onuruna verilen ziyafet esnasında kraliyet sarayı yakınındaki bir eve darbeciler atış açtılar ve sarayın yakınında bir kaç bomba patladı.
Bir çok muhafazakar parti mensubu öldü ve yaralandı. Karmaşadan yararlanan darbeciler saraya girerek kraliyet ailesini Japon askerlerinin koruduğu başka bir saraya kaçırdılar. Bağımsızlık partisi üyeleri Kim Ok-kyun, Pak Yongho ve So Kwang-bom, kral Kojong’a küçük bir saray olan Kyong-yu’ya kadar eşlik
ederek kralı Japon askerlerinin korumasına verdiler.

Darbeciler 6 üst düzey yetkiliyi ve Seul’da yerleşik olan askerlerin liderlerini öldürüldüler. Ertesi gün yeni hükümet ilan edilerek darbeciler 14 maddelik bir program sundular. Programda sınıf ayrımcılığına son vererek yangban statüsünün resmen sona erdirilmesinin, vergi reformlarını ve kötü memurların cezalandırılması talep etmekteydiler.

Program ayrıca modern polis sisteminin kurulmasını 4 ayrı ordunun tek bir ordu adı altında birleştirilerek modern bir ordu kurulmasını tüm finansal işlerin maliye bakanlığı altında toplanmasını istiyordu. Buna ek olarak kanun ve yönetmelik çıkarma konusunda tüm sorumluluğu devlet konseyine veriyordu. Aslında
programın istediği tüm yenilikler Japonya’daki meiji reformlarıyla paralelik göstermekteydi. yeni hükümet ancak 2 gün dayanabildi.

Honseong Antlaşmasını

Kore Kraliçesi Min gizlice Çin’den yardım istedi. 6 Aralık günü 1500 Çin askeri ve Çin tarafından eğitilmiş Kore askerleri Yüan Şikay komutasında müdahale ederek hükümetin çökmesine neden oldu. Çin askerleri kraliyet ailesini koruyan Japon askerlerini kısa sürede etkisiz hale getirdiler. Kapsin Darbesinin liderlerinden ve önde gelenlerin bir kısmı öldürüldü. Kalanları ise Japonya’ya kaçtı. Toplamda 180 kişi ölmüştü. Bunların 38 Japon 10 Çin’lilerden oluşuyordu.

Japon hükümeti olay üzerine Kore hükümetinden özür ve tazminat talebinde bulundu. Bunun üzerine Kore Japonya ile 9 Ocak 1885 tarihinde Honseong Antlaşmasını imzaladı. Bu anlatma diplomatik ilişkileri yeniden tesis ediyordu. Ayrıca bu antlaşma ile Kore Japonya’ya 110 bin Yen tazminat vermeyi ve yeni temsilcilik binası için arsa taahhüt ediyordu.

Japonya ve Çin arasındaki tansiyonu düşürmek için istekli olan Prens İto Hirobumi de Çin’e giderek Tianjin Antlaşması müzakerelerinde bulundu. 18 Nisan 1885 tarihinde bu antlaşma imzalandı. Bu antlaşmaya göre iki ülke de askerlerini Kore’den çekecek ve hiçbir taraf askeri danışmanlar göndermeyecekti.

Kaynak: Dr. Barış Adıbelli, Kuzey Kore Bir Komünist Hanedanlığın Hikayesi/Bilimgönül yay.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir