Jeanne d'Arc Heykeli Kendisine Hiç Benzemiyor Cezayir'den Bakınca

Jeanne d’Arc Heykeli Kendisine Hiç Benzemiyor Cezayir’den Bakınca

Jeanne d’Arc Heykeli Kendisine Hiç Benzemiyor Cezayir’den Bakınca

Jeanne d’Arc Heykeli Kendisine Hiç Benzemiyor Cezayir’den Bakınca :  Jeanne d’Arc  Yüz Yıl Savaşları süresince kendilerine göre işgalci İngiltere’ye karşı vatanı Fransa’yı savunmak için savaşmış azizedir. Savaşta İngilizler tarafından esir edilip, diri diri yakılmıştır. Göstermiş olduğu bu vatan sevgisinden ötürü Milli kahraman ilan edilmiştir.

Kadın deyip küçümsemek, hele hele erkeğin kaburga kemiğinden yaratıldı demek haksızlık olur. Kadınlar o kadar vardır ki hayatın içinde, heykelleri bile dikilir. Bir ülkenin milli kahramanı bile ilan edilebilir. Çoğu erkeğin yapamadığını yaparlar. Çoğu erkeğin cesaret edemediği riskleri alırlar. Ben de Heykeli dikilen bir de dikilmesi gereken iki kadından bahsedeyim biraz.
Jeanne d’Arc ve kendisinden yıllar sonra gelen Cezayirli Kadın

Öncelikle Jeanne d’Arc’ı ele alayım. Bu kadın Fransızların ulusal kahramanlarından biridir. Nedeni ise, yüz yıl savaşları döneminde İngiltere’ye karşı vatanını savunurken, özgürlük için mücadele ederken yakalanıp, esir edildikten sonra, binlerce insanın içinde diri diri yakılmasıdır. İşgalci İngilizler onu yakarlar.

Tabi Fransızlar bu kadın kahramanlarını unutmaz her yere heykelini dikerler. Fakat ilginç kısım, bağımsızlık, vatan ve özgürlük için canını verip mücadele etmiş olan Jeanne d’Arc, tam tersi bir misyonla Fransızlar tarafından soykırıma tabi tutulup yıllarca sömürülen Cezayir topraklarında bu seferde işgalciler tarafından bir heykelle anılır.

Georges- Marc Benamou’nun dediğine göre, Cezayir özgürleşip bağımsızlığına kavuşunca, bir Arap kadın şehrin ortasındaki İşgalciliği andıran Jeanne d’Arc’ın heykeline tırmanır ve elindeki kılıca Cezayir bayrağını asar. Sonrada herkesin önünde göbek dansını yapar. İşte bu kadının da heykeli dikilmeliydi bence. Ama ne yazık ki adını pek bilen yok. Bilmeye zamanda yok.

Büyük bir kaos çıkar ve sömürgeci Fransız askerleri bağımsızlığı kutlayan Cezayir halkının üzerine ateş açar ve yüzlerce kişi hayatını kaybeder. Büyük bir vahşet yaşanır ve ülkeleri işgal edilmekle kalmaz yüzlerce Cezayir’lide hayatını kaybeder. Tabi bu olayı halı altına süpürüp, suçluları gizlemek için, olay başkalarının üzerine yıkılır, emperyalist Fransız algısı kendisini tatmin etmeye çalışır. Belki o kadınıda öldürmüşlerdir. Bence Cezayirliler’de o kadın kim bulup heykelini tam da Jeanne d’Arc’ın heykelinin yanına dikmeli. Kadınların dansı güzeldir hele hele bir de İşgale, Sömürüye, Faşizme karşı yapılmışsa…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir