İnternetten Film İzlemek Televizyonu Öldürürdü mü

İnternetten Film İzlemek Televizyonu Öldürür mü ? Yazımın başlığını okuyup buna cevap olarak evet ya da hayır demem gerekirse kesinlikle evet öldürdü diyebilirim. Neden mi? Bu konuyu etraflıca kendi anılarımı da içine katarak anlatmak istiyorum. İnternetten Film İzlemek Televizyonu Öldürdü. Buna hiç fark etmez türk filmleri ve yabancı filmler de dahildir.

Biz çocukken evde eski bir tane televizyon ya vardı ya yoktu. Vardı, yoktusu şundan ibaret. Babamın maaşı ay başına denk geldiği için olur ki, televizyonumuz bozulursa, onu yaptırmak (ki yaptırmakta ucuzsa eğer) muhakkak ay sonuna kalıyordu. Çünkü kısıtlı bütçe ile ancak evi geçindiriyordu babam. Belli başlı kanallar vardı. Ve o kanallarda da film izlemek bizim için, bulunmaz hint kumaşıydı.

İnanır mısınız sabah okula gitmek için uyanırken bile üstümüzü giymeden televizyona bakmak isterdik. Hele hafta sonları oldu mu, deymeyin keyfimize. Zaten sabah kalkmaya çocukluktan alıştığımız için hafta sonları da sabah erkenden uyanır uyanmaz, yataktan hiç kalkmadan televizyonu açar çizgi filmleri izlerdik. Öyle çok kanal ve alternatifler yoktu. Gün gün belliydi hangi çizgi filmler oynayacak. İzlediğimiz çizgi filmlerin kahramanlarını okula gidince kendi ruhumuzda hissedip az kahramancılık oyunları da oynamadık kuşkusuz.Yaşlarımız biraz daha büyüyüp tam ergen olmadan önceki modda ise, artık çizgi filmlerin yerini Kızılderili Filmleri ve Savaş Filmleri almıştı, İnternetten Film İzlemek Televizyonu Öldürmediği dönemlerde

Bu filmlerde oynayan oyuncular hayal ötesi idi bizim için. Hatırlar mısınız eskiden birisi bir sanatçının müziklerini çok sevdiğinde onun şarkılarını söylerken sesini de ona benzetmeye çalışır, sürekli onun şarkılarını söyledikçe zaten ister istemez sesi de nağmelerde o sanatçıya benzerdi. Bu bizim içinde filmler konusunda geçerliydi.

 

Kendimize ekol aldığımız yerli filmler içinde oynayan çok aktör vardı. Kimimiz saçımızı, kimimiz konuşma tarzımızı o hayranı olduğumuz aktörlere benzetirdik. Her hafta sonları ya şifresiz yayın yapan Futbol maçlarına ne demeli? Ah ah, kimleri kimleri sayabilirim, onun giydiği forma numarasının aynısı alıp sırtımıza geçirdiğimizde kendimizi onun ruh halinde hissedip. İçimiz de hiç top oynamayı bilmeyen, doğrusu topa vurmayı bile bilmeyenlerimiz bile hayranı olduğu futbolcunun formasını geçirdi mi sırtına, ona dur diyebilene aşk olsundu.

O dönemler her şey çok samimi ve masumdu. Önümüzde bir de koskoca kısıtlı bir bütçe ile çekilen Yeşilçam Filmleri vardı. Ne güzeldi ah o filmler. Zengin kız fakir oğlan şimdi klişe ve bunaltıcı gelir bize ama o dönemler kaç kişiyi ağlatmıştı keşke saysaydık. Duygu veriliyordu filmlerde, ister istemez kendimizi içinde buluyorduk. Tabiri caizse Korku Filleri kategorisinde olmayan Gulyabani filminde bile kız kardeşim korkup ağlamıştı. Yani o kadar çok filme kaptırmıştık kendimiz.

Koskoca Gulyabani filminin o kadar komik sahnesine rağmen ansızın gulyabaniyi gören kardeşim ağlamıştı.

Demem o ki izlediğimiz filmleri yaşıyorduk resmen. Tabi eski zamanlar eski de kaldı, unutuldu mu, hayır ama eskidi diyebiliriz. Çünkü televizyon artık gözdemiz değil çağımızda. Ona alternatif artık en büyük icat İnternet var. Elinin altında herşey, eskiden televizyonda izlediğin bir filmi, Tv Yayını artık ne zamana verirse o zaman izleyebiliyordun şimdi ise hangi filmi izlemek istiyorsan açıp internetten izleyebiliyorsun.

Bu konuda yaşlı annemden örnek vereyim. Gece oda bazen uyumaz ve elinde televizyon kanal kanal dolaşır, internet zamanesi değil o. Bir gece çay aldım lambalar sönük gidip masa da oturdum annem kanal kanal arıyor hiç izlenecek film yok diyip mırıldanıyordu. Dedim anne şimdi mesela hangi filmi izlemek isterdin. Bir iki
film saydı, tamam dedim ben sana şimdi o filmleri açıyım mı gözleri fal taşı gibi açılıp sevinerek evet dedi. Gittim bilgisayarımı getirip Hdmı Kablosu ile bilgisayarı televizyona bağlamak için masadan kalktım.

Ve annemin gözleri önünde işlemi tamamlayıp bilgisayardan istediği filmi açıp televizyona bağladım kadın uzanmış yerinden sevinerek kalkıp filme odaklandı. Dedim bundan sonra hangi filmi izlemek istersen bana söyle hemen açıyım sana, dedi dizilerin eski bölümlerin de açabiliyor musun dedim herşeyi açarım. Sen yeter ki iste. Kadın gerçekten şok oldu ve bende o gün anladım ki, İnternet çıktıktan sonra evet televizyonu öldürdü. Bildiğiniz artık gece annem istediği filmi bana söyleyince hemen aşağı inip internet üzerinden beraber film izlemek için gerekli hamleleri yapıp anneme sinema keyfi yaşatıyorum

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir