Imjin Savaşı ve 1592'de Japonların Kore'yi İşgal Harekatı

Imjin Savaşı ve 1592’de Japonların Kore’yi İşgal Harekatı

Imjin Savaşı ve 1592’de Japonların Kore’yi İşgal Harekatı

Imjin Savaşı ve 1592’de Japonların Kore’yi İşgal Harekatı : Bu yazımızda sizlere Japon Kore Savaşları hakkında tarihi bilgiler vermeyi amaçladık. İki devletin tarihsel dönemlerini ve savaşmalarına neden olan aşamaları siz okurlarımız için inceledik ve araştırdık.

Japon İmparatorluğunun en önemli askerlerinden Hideyoshi, Çin’i ele geçirerek bir pan-Asya İmparatorluğu kurma hayali içindeydi. Bu hayalini gerçekleştirmek için de ilk aşama olarak Kore’nin ele geçirilmesi gerekiyordu. Bunun üzerine Japonlar, Kore kralından Çin’e geçiş izni istemiş, Kore bunu reddedince, Japonlar 1592 baharında Kore’ye yüz elli bin asker çıkararak kuzeye hücüm etmişti.

Kore Hükümdarı Japonlara direnmek yolunda çaba göstermiş ve Çin İmparatorundan yardım istemişti. Çin İmparatoru Kore’ye asker gönderdiği zaman, bu askerler şeytan kılığına giren, atlarını aslanlara benzeten Japonlardan korkmuşlar, fakat bu şaşkınlık uzun sürmemiş, hile anlaşılınca karşı hücuma geçerek Seul’ü
kurtarmışlar ve Japonlar geri çekilmeye mecbur olmuşlardır. Hideyoshi, Çin projesinden vazgeçmemiş, beş yıl sonra tekrar Kore üzerine hücum etmiş, fakat yine başarı kazanamamıştır. Deniz de Amiral Yi Sun-sin, Japonya’ya karşı parlak ve başarılı manevralara önderlik etti.

Bu manevralarda kaplumbağa adı verilen ve dünyada ilk demir kaplamalı savaş gemileri olduğuna inanılan gemiler kullanıldı. Kore ana karasında ise gönüllü çiftçi savaşçılar ve Budist keşişler, cesurca düşmana karşı savaştılar. Japonlar, Hideyoshi’nin ölmesinin ardından Kore’den çekilmeye başladılar. Savaş nihayet, 1598’de sona erdi. Fakat Joseon Hanedanlığı ve Çin’deki Ming Hanedanlığına yıkıcı etkileri oldu. Savaş sırasında birçok Koreli sanatçı teknisyen ve şair zorla Japonya’ya götürüldü.

On yedinci yüzyıldan itibaren liberal düşünceye dayanan modern ulus inşaası süreci başladı. Joseon döneminin ikinci yarısında yönetim ve üst sınıfta yinelenen hizipçilik nedeniyle zor günler yaşandı. Kral Yeongjo nihayet tarafsızlık politikasını benimsedi. Dolayısıyla, kraliyet otoritesini güçlendirmeyi ve siyasi
istikrara ulaşmayı başardı. Kral Jeongjo, tarafsızlık politikasını muhafaza ederek, kraliyet belgelerini ve kayıtlarını tutmak için kraliyet kütüphanesini kurdu. Ayrıca öteki siyasi ve kültürel reformları başlattı.

Kaynak: Kozey Kore-Bir Komünist Hanedanlığın Hikayesi/Dr. Barış Adıbelli-bilimgönül yay.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir