İlginç İddia Süleyman Demirel Asker Kaçağı ve Mason muydu?

27 Mayıs 1960 sabaha karşı Silahlı Kuvvetlerin idareye el koymasıyla birlikte Demokrat Parti İktidarının Devlet Su İşleri Genel Müdürü Süleyman Demirel için de zor günler başlamıştı. Çok geçmeden ihtilalcilerin devlet dairelerini istilasıyla, kendisi bir yana makamı bir yana savruluyordu. Doğasındaki pısırık ve çekinden yapısından dolayı hayli tedirgin ve ürkek bir ruh halinin içerisindeydi. Bu şartlarda kadere boyun eğmekten başka çaresi yoktu. Kendisinin de tahmin ettiği gibi darbenin ilk günü görevden alındı.
Gelecek günlerde akıbetinin ne olacağını bir türlü kestiremiyordu. Otuz altı yaşına bastığı halde bürokrasideki önemli konumundan dolayı henüz askerliğini yapmamıştı. Şube kayıtlarının yoklama listesinde Süleyman Demirel asker kaçağı görünüyordu. Mevcut yasalara göre celp altına alınıp, askeri cezaevine gönderilmenin tedirginlikleri içerisindeydi. Başta Cumhurbaşkanı Celal Bayar olak üzere Başbakan Adnan Menderes, kabine
üyeleri, iktidar partisinin milletvekilleri ve önemli bürokratlar Yassıada’ya kapatılırken, Mason Locasının gizli eli Süleyman Demirel’i hiç beklemediği biranda tutuklanmaktan kurtarmıştı.

Korunup kollanmanın içyüzü o yıllarda tam olarak aydınlığa kavuşmasa da ihtilalin bir numaralı adamı Orgeneral Cemal Gürsel’in, farklı dünya görüşlerine rağmen Demirel’e kol kanat gerdiği dikkatli gözlerden kaçmayan bir durumdu. Gürsel Paşa mason olmadığı halde her yönüyle çok beğendiği Demirel’i, Yassıada Zindanına kapatılıp tutuklanmaktan mutlak surette korumuştu. Tabii ki burada roman yazmadığımıza göre böylesine fevkalede önemli hususu o yıllarda bizzat yaşamış olan Milli Birlik Komitesi üyelerinden Kurmay Albay Orhan Kabibay’ın görüşleri çerçevesinde deklare etmeyi, inandırıcılık açısından mantıklı bulmaktayım. (Burada yazarın Albay Orhan Kabibay ile bir dostunun evinde geçen diyaloğu alınmıştır. (syf:12)

– Efendim, sizin açınızdan mahsuru yoksa az önce bahsi geçen Demirel hakkında bilmediğim hususlarda bilgi edinebilir miyim?
– Peki, merak ettikleriniz nedir?

– 1960 ihtilalinin ilk günlerinde fazla gündeme taşınmayan bir Süleyman Demirel hadisesi var. Demokrat parti İktidarının Cumhurbaşkanı, Başbakan ve milletvekillerinin yanı sıra bürokratlarının büyük çoğunluğu tutuklandıkları halde Demirel’e neden ayrıcalık tanındı?
– Bu hususları değerli kardeşim Vacit’e yıllarca anlattım. Aslında ona da sorabilirsiniz.
– Eğer mahsuru yoksa bir kere daha anlatmak lütfunda bulunursanız, çok sevinirim.
– Bana sorduğunuz konu hakkında hafızamı fazla zorlamama gerek yok. Hatırladığım kadarıyla 1960 ihtilalinin ilk günleriydi. Yapılan görev taksimine göre Milli Birlik Komitesi Üyesi olarak, iktidar partisinin bürokratlarının tasfiye işlemlerini büyük ölçüde ben üstlendim. Devlet Su İşleri Genel Müdürü’nü görevden almama rağmen kendini tanımıyordum bile! Üstelik adı da fazla duyulmuş birisi değildi. Yaptırdığım kısa bir tahkikat neticesinde Süleyman Demirel adındaki şahsın 36 yaşında olduğu halde askerlik yapadığını öğrendim. Çok kızmıştım. Hiç beklemeksizin askerlik şubesi başkanını arayarak, en küçük bir ayrıcalık yapılmaksızın doğu vilayetlerinden birine derhal celp edilmesini emrettim.

– Peki, yetkili bir konsey üyesi olarak bütün bu söyledikleriniz neden gerçekleşmedi albayım?
– Tam tatbikata koyacağım gün, Milli Birlik Komitesinin toplantısı vardı. Toplantı çıkışında Gürsel Paşa beni yanına çağırarak, Süleyman Demirel’i askerlik meselesinden dolayı tutuklatmamamı ve bu şahsın hergün evine gelip gidebilecek şekilde Ankara Garnizonlarından birisine sevkini yapmamı istedi. Biran için çok şaşırmıştım. Genelde bazı istisnalar hariç, Demokrat Partili bürokratların büyük çoğunluğu hakkında işlem yaparak görevden almıştık. Anladığım kadarıyla Demirel bu istisnalardan birisiydi. Tabii ki, ihtilalin önderi olarak Cemal Gürsel Paşa’ya karşı koyamazdım. Her ne kadar komitenin içerisinde etkin görevlerde bulunsam da, astlık-üstlük meselesinden dolayı saygıda kusur edemezdim.
– Peki, o zamanlar hiç tanımadığınız asker kaçağı konumundaki Süleyman Demirel’i, Gürsel’in koruması altına neden aldığını hiç araştırdınız mı?
– Hemen dosyasını istettim. Açtırdığım geniş kapsamlı tahkikat neticesinde Ankara Bilgi Locası’na kayıtlı refik (kalfa) seviyesin bir mason olduğunu öğrenince, fazlasıyla şaşırdım. Aslında Alevi Kökenli Cemal Gürsel’in, mason localarıyla en küçük bir bağlantısı yoktu. Daha sonra öğrendik ki Demirel, Devlet Su İşleri Genel Müdürü iken Kara Kuvvetleri Komutanı Gürsel Paşayla bir yakınlık kurarak ordunun su meselesi ile ilgilenmiş. İşte bu nedenle Demirel’i ihtilalin ilk gününden itibaren kanatlarının altına aldığı gibi, en küçük bir zarar görmesini istemiyordu. Bizlerde Paşamızın emirlerini, Tanrı buyruğu telakki ederek, bu hususta üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık.

Kaynak: İhtilalci ve Muhtıracı Paşalar- Süleyman Yeşilyurt

Not: Biz edebivizör sitesi olarak her kesimden, her arşivden, her konudan okuduğumuz, gazete ve kitaplardan yaptığımız alıntılar  ile arşiv oluşturup ilgimizi çeken ilginç konuları sitemize eklemekteyiz. Bu eklediğimiz yazılar ve konular hakkında taraf olma ya da onaylayıp onaylamama hakkımızı saklı tutmaktayız. Resmi olarak yayınlanmış kitap haline gelmiş, Kültür Bakanlığından bandrol almış ve yazarlarınca ifade edilen konularla ilgili hiçbir sorumluluğumuz yoktur. Sitemizde bütün yazanlar ve alıntılarımız kaynak kısmında belirttiğimiz yazarlar, kitaplar ve yayınevlerinin bastığı eserlerdir. Biz resmi ve yasal olarak yayınlanmış kitaplardan alıntılar yapmaktayız.

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir