Igor Sikorsky Kimdir

Igor Sikorsky Kimdir

Igor Sikorsky Kimdir

Igor Sikorsky Kimdir : Gerçek adı Igor Sikorsky olan ünlü Rus asıllı mucit 25 mayıs 1889’da Kiev’de doğmuştur. Helikopterin mucidi olarak anılan Igor Sikorsky’nin yarı Ukraynalı yarı Rus olan annesi Mariya Stefanovna Sikorsky oğluna evde eğitim vermiştir. Onu sanat sevgisi ile özellikle de Leonardo Da Vinci ve yazar Jules Verne’in serleri ile büyüten annesinin çabalarıyla küçük Igor daha henüz 12 yaşındayken Lastik bant ile çalışan bir helikopter yaparak bu büyük tutkusunun ilk kıvılcımlarını ortaya çıkarmaya başlamıştır.
1903-1909 yılları arasında St. Petersburg’daki Naval War Koleji’nde eğitim gören Sikorsky. Buradaki eğitimini tamamlamadan 1906-1907 yılları arasında kısa dönemde Paris’te mühendislik eğitimi almıştır. 1908 yılında babası ile gittiği Almanya’da bir gazete sayfasında Orville Wright ve uçağıyla ilgili çıkan bir
resmi görmüştür.

Sikorsky daha sonraları bu anı şöyle analtmıştır. ”Bu haberi gördükten sonraki 24 saat içinde hayatımın işini değiştirmeye karar verdim. Havacılık konusunda eğitim alacaktım.” Bunun üzerine kız kardeşinin maddi desteği ile aerodinamik üzerine eğitim görmek ve hayalindeki projesi olan helikopterini oluşturacak aksamlara ulaşabilmek için Paris’e gitmiştir.

O sırada Paris, Avrupanın Havacılık alanında merkezi konumundaydı. Burada havacılık konusunda ün yapmış kişiler ile tanışma imkanı bulan Sikorsky. İngiliz Kanalını havadan geçmeyi başaran Fransız pilot Louis Bleriot’la da tanışmıştır. Bunların ardından aynı yıl Kiev’e dönen Igor Sikorsky burada uçak makinaları yapmaya başlamıştır.

1909’da üç silindirli 25 beygirlik bir anzani motorsiklet motoruyla Kiev’de ilk helikpterini inşa etmiştir. Fakat bu girişiminde başarılı olamamıştır. 1910 yılının Şubat ayında, aynı motorları S-1 adlı küçük bir uçak üzerinde kullanmış, fakat S-1 de hiçbir zaman havalanmayı başaramamıştır.

S-2 ve ondan daha büyük olan S-3 sadece kısa bir süre için havalanabilselerde, 50 beygirlik motoru ile S-5 1911 yılının Mayıs ayında tam anlamıyla havalanmayı başarmıştır. 100 beygirlik argus motoruna sahip olan S-6 ise 1911 yılının Kasım ayında uçmaya başlamıştır. Uzun uğraşlar sonucu başarıyla uçurmayı başardığı S-6-B için Rus Ordusu’ndan küçük bir sipariş almış ve hemen ardından dört motorlu büyük bir uçak üzerinde çalışmaya başlamıştır.
S-21 (Bolsho Baltiski) Sikorsky’nin anlandırdığı ismi ile Le Grand 13 Mayıs 1913’te havalandığında, Igor Sikorsky dünyanın ilk dört motorlu uçak pilotu statüsüne ulaşmıştır. Çünkü bu uçağın ilk test sürüşünü bizzat kendisi yapmıştır. Devrim yaratan bu uçak, kapalı bir pilot kabini, bir lavabo, döşenmiş koltuklar ve yolcuların uçağa çıkabilmeleri için dıştan bir merdiveni içeriyordu. Le Grand ile gelen başarı Sikorsky’yi 10. yüzyılın efsanevi Rus kahramanı olan Ilya Muromets’in ismini verdiği daha büyük bir uçak dizayn etmeye yönlendirmişti.

Igor Sikorsky Hakkında Bilinmeyenler

Sikorsky öncelikle maddesel araçların uygulamalı mucidi olarak tanınmasına karşın. Aynı zamanda oldukça dindar bir kişiliğe sahipti. Ve insan, dünya ve evren gibi konularla derinden ilgilenen bir felsefeciydi. Sikorsky oldukça dindar bir Rus Hristiyan Ortodoksuydu. Dini ve Felsefi konular içeren iki kitap yazan Sikorsky’in kitaplarının isimleri The Message of the Lord’s Prayer ve The Invisible Encounter’dir.

Sikorsky’e verilen ödüller şeref ünvanları dokuz yazılı sayfayı doldurmaktadır. Ulusal Bilim Madalyası, Wright Kardeşler Hatıra Ödülü, Amerika Hava Kuvvetleri Akademisi’nin Thomas D. White Ulusal Savunma Ödülü ve İngiltere Kraliyet Havacılık Topluluğunun Gümüş Madalyası.

1928 yılında Amerikan vatandaşı olan Igor Sikorsky, 1957 yılında 68 yaşındayken emekli olduktan sonra da mühendislik danışmanı olarak çalışmaya devam etmişti ve ölmeden önceki gün de masasının başındaydı.

Kaynak: Tarihteki Ünlü Mucitler ve Buluşları- Mine Kalca/Karma Kitap Yayınları
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir