Hitler ‘in Askeri Hatası ve Kaybedilen Savaş Nedeni

Hitler’in Askeri Hatası

Hitler ‘in Askeri Hatası ve Kaybedilen Savaş Nedeni :  Ribbentrop’un Alman Dışişleri’ndeki İngiltere danışmanı Fritz Hesse, Hitler’in en ölümcül askeri hatasının, İngiliz’lerin jeopolitik aksiyonlarını yanlış hesaplaması olduğuna inanıyordu. Hesse bir Alman olarak, İngiliz seçkinlerinin düşünce tarzını en iyi anlayabilecek konumdaydı.
1935-39 yılları arasında Londra’da Alman Büyükelçiliği’nde basın ateşeliği görevini yürütmüştü. 1939’dan sonra ise savaşın sonuna kadar Hitler’in karargâhında özel İngiltere danışmanı olarak çalışmıştı. Hesse, savaştan sonra kaleme aldığı anılarında Hitler’in Churchill’e anlattığı dünyayı paylaşma plânını neden reddettiğini
anlayamadığından bahsetmişti. Hitler’in birkaç yıl önce yazmış olduğu Kavgam adlı kitabında Amerika’nın olmadığı bir dünyayı Alman ve İngiliz imparatorlukları olarak ikiye bölme plânından bahsediyordu.

Hitler ve yakın çevrenin kavrayamadığı şey ise Avrasya’da güç kazanan Almanya bir gün İngiliz üstünlüğü için bir tehdit oluşturacaktı ve derhal yok edilmesi gerekecekti. Hitler’in Mayıs 1940’ta İngiliz, Fransız, Kanadalı, Polonyalı askerleri Fransa’nın Dunkirk bölgesinde denize dökmesinin ardından üç günlük ateşkes ilan etmesiyle, Hitler’in Alman ordusunu komuta etme yeteneği Churchill’i oldukça şaşırtmıştı. Bunun sebebi oldukça basitti, Hesse’e göre Hitler Almanya, Rusya’ya girmeden önce İngilizlere bir anlaşma şansı vermek istemişti.
1914’te yaptıkları iki cephede savaşma hatasına düşmemek için uygulamak istedikleri bir denemeydi.

Hitler’in bu sıra dışı jesti sayesinde 338,000 müttefik askeri Manş Denizi’nden kaçmayı başarmıştı. İngilizler “Dunkirk mucizesini” hemen propaganda aracı olarak kullanmaya başladılar, oysa gerçekte mucize olmamıştı. Hitler’e üst düzey muhalefet yapan Almanlarda, jeopolitik stratejistler kadar saftı. Fritz Hesse, Hitler karşıtı gruplarla oldukça içli dışlıydı. Hesse daha sonra Almanya içinde Hitler’e karşı bir muhalefet olduğunu fark etti.

Dışişleri Bakanlığı’nda, Wermacht (kara kuvvetleri) General kadrosunda ve Alman bankacılık ve sanayinin önde gelen isimleri arasında muhalif isimler bulunuyordu ve bu kişiler İngilizlerin jeopolitik aksiyonlarının önemini kavrama konusunda isteksiz davranıyorlardı. İngilizler, Almanya’nın güçlü ve ekonomik olarak dinamik olmasını kabul edemezdi. Hiç olmazsa bir ülke Hitler’den daha “saygıdeğer” olmalıydı. Hitler’e karşı düzenlemek istedikleri darbe konusunda küçük bir hata her şeyi altüst edecekti. Çabalarının İngiltere tarafından destekleneceğini tahmin ediyorlardı. Ancak durum tam tersiydi.

Kaynak: Wall Street ve Amerikan Yüzyılının Çöküşü – F. William ENGDAHL
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir