Hanzo Bir İnsansa Ota benga'ya İnsan Değil Diyen Bilim İnsani mi

Hanzo Bir İnsansa Ota benga’ya İnsan Değil Diyen Bilim İnsani mi

Hanzo Bir İnsansa Ota benga’ya İnsan Değil Diyen Bilim İnsani mi

Hanzo Bir İnsansa Ota benga’ya İnsan Değil Diyen Bilim İnsani mi : Kemal Sunal’ın Hanzo filmini hatırlıyorsunuz değil mi? Ormanda yakalanıp, kafesin içinde halkın arasında dolaşması, ve akıl hastanesinde her ne yaparsa yapsın o yine de bir bebek, insandır diyen doktorunu? Keşke her bilim adamı gerçektende filmlerdeki gibi, insani ve gerçekçi olsaydı. Ama malesef filmler ve gerçek hayat bağdaşmıyor asla birbiri ile. Ben severim biliyorsunuz benzetmeleri ve ip uçlarını yakalayarak diğer bir konuya gitmeyi.Hanzo’nun belki de öyküsü, toros canavarı ya da Ota Benga’dan esinlendi. Filmin sevimli ve güler yüzlü doktorları hemşireleri sadece filmdeydi. Şimdi benzetmeme geçeyim. Hanzo ve Ota Benga. Ota Benga kim denilirse, o bir Afrikalı’ydı. Bir gün Kasai nehrinde balık avlarken beyazlar yakaladılar onu. Yakalayan Amerikalı din adamı Samuel P. Verner’di. Boynundan ve ayaklarından zincire vuruldu. Yük taşısın diye sadece ellerini özgür bıraktılar. Kırbaçlar altında saatlerce yol yürüttüler. Sonra onlarca soydaşıyla birlikte bir geminin makina bölümüne konuldu. Zifiri karanlıkta, haftalar süren bir yolculuk sonrası New York’ta gün ışığıyla buluştu. Tıpkı Hanzo gibi onu da halkın alayları arasından geçirdiler. Her gün önüne bir kuru somun attılar. İnsan bahçesi denilen, Hayvanat bahçesine koydular. Eylül ayı boyunca akşamüstleri ziyaret edilebilir.” dendi. Ve insanı derinden ürküten şu haber
Gazete haberine bir de not edildi.. “Bazı kesimler bu olaya tepki gösterse de, bilim adamları Ota Benga’nın insan olarak değerlendirilemeyeceği kanaatindedir.”

Yani bilim adamı var bilim adamı var, Hanzo gene de bir insandır diyen doktorda var Ota Benga’ya insan değil diyende. Sonra ne mi oldu? İnsanlık belki biraz vicdana gelip onu insan yerine koyup tıpkı Hanzo gibi ceket elbise giydirdiler. Ama rengi siyah ve Afrikalı diye sanki hisleri ve kalbi, onuru olmayacağını sandılar. Oysa o Ota Benga, çaldığı bir silahla tutup kendini kalbinden vurdu. Yani diyorum ki Hanzo, Ota Benga’mı İnsan değil yoksa bizler mi onlara insan değil diyen bilimimiz mi?
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir