Hammurabi Yasaları ve Dönemi

Hammurabi Yasaları ve Dönemi

Sonraki zamanlarda daha fazla artırılamayan bir zenginliğe ulaştı. Ayrıca Babil İmparatorluğu‘nun şöhretini ve nüfusunu kıskanan düşman devletlerin çabalarına rağmen, bu güzel şehir asla önemli pozisyonunu kaybetmedi. Babil’in Altın Çağı olan bu dönemde Hammurabi geniş bir kanal ve damar ağıyla iş yaşamının iyi kalpli yöneticisi ve geliştiricisi olarak diğer Mezopotamya şehirlerinden her zaman örnek gösterilmişir.

Hammurabi döneminden Hristiyanlık döneminin başlarına kadar geçen iki bin yıl boyunca Babil şehri bir çok politik değişimin ortasında Batı Asya’nın Kültür ve Ticaret merkezi olmaya devam etti. Babil’in muhteşemliğine hayran kalan ve antikliğine saygı duyan Yunanlı bir bilgeden başka hiç kimse, Babil’i ondan daha güzel bir şekilde yüceltememiştir.

Hammurabi Kanunları

Babil ve yönetimi altındaki bölgenin sosyal yaşamı hakkındaki bilgimiz Hammurabi’nin Kanunnamesi ve ondan gelmektedir. Bu Kanunname’nin neredeyse eksiksiz bir kopyası 1901 yılının sonlarında De Mogan keşif heyeti tarafından Susa’da bulundu. Bu yasalar siyah diroit bir dikili taşın üzerine yazılmıştı.

Kanunlara uyan eski bir halka ait olan bu önemli yadigar üç parçaya bölünmüştü. Ama bu parçalar birleştirildiğinde, yazının çok fazla zarar görmediği anlaşıldı. Bir tarafında yirmi sekiz sütun, diğerinde on altı sütun vardı. Orjinal olarak yaklaşık 4000 yazıt dizesi vardı ama 300 dizeden oluşan beş sütun dikilitaşı taşıyan akıncının ismine yer açmak amacıyla silinmişti. Ne yazık ki bu isimde hiç yazılmamıştı.

Şu anda Paris’teki Louvre Müzesi’nde bulunan dikilitaşın üst kısmında Kral Hammurabi sağ elini kaldırmış şekilde E-sagila’nın zirvesindeki tahtında oturan güneş tanrısı Shamash’ı selamlar. İki figür de sakallıdır. Tanrının başında koni şeklinde başlık ve sol omzunun üzerinde dökülen bir kaftan vardı. Kralın ise yuvarlak bir şapkası ve yere kadar uzanan dökümlü bir giysisi vardı. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir