Hammurabi Yasaları ve Dönemi

Hammurabi Yasaları ve Dönemi

Kazı yapan gruplar Sippar’da Hamurabi Hanedanlığına ait bir okulun izlerini keşfetmişlerdir. Öğrenciler okuma yazmayı öğrenir, aritmetik ve ölçme dersleri görürler, coğrafya çalışırlardı. Birçok profesyonel katip olmasına rağmen, kadın ve erkeklerinde dikkate değer bir kısmı özel ya da iş mektupları yazabiliyordu.

Kral Hammurabi hergün onlarca mektupla uğraşmak zorundaydı. Krallığındaki tüm valilerden mektuplar, raporlar, başvuru amaçlı yasal belgeler ve akrabaların gönderdiği kişisel mektuplar alıyordu. Detaylara özel ilgi gösterirdi. Bu nedenle Babil’in en meşgul adamlarından biriydi. Hergün E-sagila’da Marduk’a dua
ettikten sonra evine gelerek katiplerine mektuplar yazdırır, memurları ile görüşmeler yapar, yasal başvuruları dinler ve kendisine ait mallarla ilgili raporları dinlerdi. Tasvir edildiği heykellerde tipik bir iş adamı gibi görünür.

Kraliyetin yükünü hisseden bir yüz ifadesiyle zeki, kararlı ve mütevazi ama görevlerini incelikle yapmaya her zaman hazır. Detayları hemen fark etmesi hayal gücünü gerektiren büyük girişimleri algılama gücüne eş değerdi. Elam sınırlarından Akdeniz kıyılarına uzanan topraklardaki şehirleri eşit haklar ve barış sunan, ticareti geliştiren ve vatandaşlara doğru düşünmeyi ve doğru yaşamayı gösteren evrensel bir Kanunname’yle onları bir arada tutmak onun ne kadar zeki bir lider olduğunu gösterir. Hammurabi Kanunlarının özellikleri bu minvalde emsaldir.

Hammurabi eğer bir fethi adil ve iyi düzenlenmiş bir siyasi sistemi ve insanların maddi, ticari ve
manevi refahını bir bütün olarak sağlayan siyasi ölçüler sistemi izlemiyorsa gerekli olmadığını fark etmişti. Bu nedenle dikkatini her bölgenin doğal kaynaklarını genişletmeye verdi. Tarım gelişsin diye sulama kanalları ağını tüm ülkeye yaydı. Bu kanallar ticarete de yaradı. Çünkü kanallar ticaret ve mal taşıma işine de yarıyordu. Bu çalışmalarının sonucunda, Babil İmparatorluğun sadece yönetici merkezi değil, ticaret merkezi de yani Batı Asya’nın Londra’sı oldu. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir