Erkeğin mi Kadının mı kalbine giden yol Midesinden geçer?

Kur yapmanın, o kadar üstü örtülü olmayan, evrensel iki özelliği daha vardır. Yemek ve müzik. Batının olası aşklarının belki de en yaygın geleneği ”Yemek Randevusu”dur. Kur yapan erkekse, parayı o öder; kadın da erkeğin ona kur yaptığını hemen hemen içgüdüsel olarak bilir. Gerçekten de, karşılığında cinsel
ayrıcalıklar elde etmek için yiyecek sunmak kadar yaygın bir manevra olmadığı söylenebilir. Bütün dünyada erkekler sevişmeden önce kadınlara armağanlar verir. Bir balık, bir parça et, şekerleme ve bira, erkeklerin armağan olmak üzere icat ettikleri sayısız seçme yiyecekler arasındadır.
Bu hileli manevra erkeklere özgü de değildir. Kanatları siyah uçlu sinekler çoğu kez orman zemininde yaprak bitkileri, örümcekler ve kara sinek yakalar. Türün bir erkeği özellikle ağız sulandıran bir av yakalayınca, karnındaki bir koku bezinin salgısı esintiyle yayılarak başarılı avı bildirir. Oradan geçen bir dişi sinek durup yemeğin tadını çıkarır ve yerken, bir yandan da çiftleşir. Erkek kuşlarda olası sevgililerini beslerler. Erkek deniz kırlangıcı çoğu kez sevgilisine küçük bir balık getirir. Bir başka türden erkek kuşun armağanı ise bir kertenkele olabilir. Doğu Afrika’da Tanganika Gölü boylarında yaşayan erkek şempazeler öldürdükleri bebek ceylan, tavşan veya başka bir hayvandan lokma sunarlar. Kızışmış dişi armağanı yer, sonrada onu verenle çiftleşir.

Atasözü ”erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer” der. Olabilir. Tek tük bazı dişi memeliler aşıklarını beslerler. İnsan cinsinin kadınları da bunlar arasındadır. Ama dünyada erkekleri besleyen kadınlar, kadınları besleyen erkeklerin arasında azınlıkta kalır. Yiyecek vermenin pratik olmadığı ya da yakışık almayacağı durumlarda da erkekler kız arkadaşlarını sigara, ziynet, kumaş, çiçek veya benzeri ufak, fakat makbule geçecek bir armağanla sevindirirler. Böylece, kız arkadaşlarına sevgilerini göstermek ister ya da bir ilişkiye razı etmeye çalışırlar. Kur yaparken besleme adeti, üreme sürecinde önemli bir işlevi olduğu için, belki dinazorlardan bile daha eskidir. Erkekler, dişileri yiyecek sağlamakla avcılık yeteneklerini gösterir, ailelerine iyi bakacaklarını ve iyi bir dölleyici olduklarını kanıtlarlar.

Kaynak: Helen E. Fısher-Cinsel Aşkın Anatomisi/ Varlık Yayınları kitabından alınmıştır.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir