Büyük İskender'in Pers İstilasının Nedenleri Nelerdir

Büyük İskender’in Pers İstilasının Nedenleri Nelerdir

Büyük İskender’in Pers İstilasının Nedenleri Nelerdir

Büyük İskender’in Pers İstilasının Nedenleri Nelerdir : Tarih insanoğluna ait olumlu ve olumsuz bütün gelişmeleri kaydeden bir makina gibidir. Günümüz şartlarında elimizde bulunan teknoloji ile bu geçmişi daha iyi öğrenebilme ve analiz becerisine sahip olduğumuzda şüphe götürmez. Ne var ki, biz insanlar ilkel dönemlerimizden tutalımda günümüz de bile birbirimize karşı güç gösterisi ve egemenlik kurma niyetlerimizi asla kaybetmemişiz. Ardı ardına tarih sahnesinde meydana gelen savaşlarda bunun en büyük kanıtı olsa gerek. Bunlardan biri de Büyük İskender ve Persler arasında olan savaşlardır. Savaşın nasıl gerçekleştiği sonucunun ne olduğu az çok bilinen bir gerçek ki filmleri bile yapıldı. Oysa bu savaş neden yapıldı, amaç neydi bunlarıda işlemek gerektiği kanısındayız. İşte bu yazımız tarihi ve araştırmayı seven okurlar için kaleme alındı. Siz değerli okurlar için Büyük İskender’in Pers İstilasının Nedenleri Nelerdir adlı bir yazı hazırladık. İyi okumalar dileriz efendim. Saygılarımızla. 

Nasıl ki Xerces savaşı babası Darius’dan miras aldıysa, İskender’e de savaş babasından miras kalmıştı. Perslilerle savaşı başlatan İskender’in kendisi değildi. İstilaya başladı çünkü 336 yılında suikaste kurban giden babası Filip zaten istilayı planlamış ve başlatmıştı. Büyük İskender ve Pers Savaşı böyle bir dönemde ortaya çıktı.

Bununla birlikte ölü insanların fikirleri tekrar ele alınabilir ve tıpkı Xerces’in 480’deki istilası gibi İskender’inki de sadece mirasla açıklanamaz. Devamını Oku

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir