Babil yaratılış Destanı ve Eski Çağlara Bir Yolculuk

Babil yaratılış Destanı ve Eski Çağlara Bir Yolculuk

Babil yaratılış Destanı ve Eski Çağlara Bir Yolculuk

Babil yaratılış Destanı ve Eski Çağlara Bir Yolculuk : Babil ejderha mitindeki orjinal kahramanın Ea olmasıda olasılıklar arasındadır. İncil’de Yehova’nın derinliğin canavarı karşısında kazandığı zafere yapılan göndermelerde bundan daha fazlası çıkartılabilir. ” Sen Rahab’ı kesen ve ejderhayı yaralayan değil misin?” Ejderhaların başlarını suların içinde sen parçaladın; büyük canavarların başlarını parçalara sen böldün ve el değmemiş doğada yaşayan insanlara et olarak onu verdin.” ” O, gücüyle denizi böldü ve anlayışı sayesinde kibiriyle (Rahab’a) vurdu. Ruhuyla gökleri süsledi. Eli kıvrılmış yılanı oluşturdu (veya parçaladı)” Sen ki Rahab’ı parçalara ayırdın.

Düşmanlarını güçlü kollarınla dağıttın. İşte o gün efendimiz acısıyla büyük ve güçlü kılıcıyla bükülmez yılanı, büyük canavarı cezalandıracak ve denizdeki ejderhayı öldürecek. Babil Yaradılış Efsanesi’nde Ea’nın yerini ejderha katili olarak oğlu Marduk alır. Benzer şekilde Ninip de tanrıların şampiyonu olarak babası Enlil’in yerini almıştı. Dr. Langdon ” Diğer bir deyişle, sonraki din bilim, baba niteliklerini elde eden ve savaş tanrısı olan yeryüzü tanrısının oğlu kavramını geliştirmiştir.

Karanlığın asi canavarlarına karşı durabilen, meclislerini dağlarda toplayan tanrılardan dünya hakimiyetini alan o oğuldur. Tanrılar ona Kader Tabletlerini sunarlar ve karar verebilme hakkını verirler”, diye belirtmiştir. Bu gelişim baba ve oğul fikrinin dünyanın yaratıcı ve aktif prensipleri olarak algılanmasını çalışırken oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Hint mitolojisinde İndra, yıldırım atıcı babası Dyaus’un (Zeus’a benzeyen gökyüzü tanrısı) yerini alır. Andrew Lang bu mitin oldukça yaygın olduğunu belirtmiştir. Devamını Oku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir