Armenekan Komitesi Nedir ve Kurucuları Kimlerdir

Armenekan Komitesi Nedir ve Kurucuları Kimlerdir

Armenekan Komitesi Nedir ve Kurucuları Kimlerdir

Armenekan Komitesi Nedir ve Kurucuları Kimlerdir : Bu yazımızda sizler için Armenekon Komitesi nedir, kuruluş amacı nelerdir ve yapmış olduğu fikri ve pratik eylemler nelerdir işledik. Osmanlı İmparatorluğu çöküş dönemine rastlayan bu dönemlerin, siyasi, fikri, sosyolojik olarak ele alınması ve çeşitli olayların sebep sonuç ilişkilerinin vurgulanması ve sonuca gitmek için sağlam belgeler ile hareket edilmesi bir zaruridir. Sizleri tarih öncesine götürerek bu topraklarda cereyan etmiş olayların kronolojisini sunmayı amaçladık. İyi okumalar dileriz efendim. 

İlk Ermeni tedhiş komitası olan Armenekan Partisi , 1885 yılında, Van’da kurulmuştur. Bu komita ile birlikte adı en sık anılan kişi, Mıgırdıç Portakalyan isimli bir öğretmendir.

Armenekan Komitesi Nedir ve Kurucuları Kimlerdir :  Portakalyan, Van’da çalıştığı okulda komitacı bir gençlik yetiştirmek için uğraşmaktaydı. Komitanın kurucuları arasında, Portakalyan’ın talebelerinden Grigor Terlemezyan, Grigor Acemyan, Gevord Hancıyan, Karekin Manukyan, M. Barutcuyan, Grigor Beozikyan yer almaktadır.
Armenekan’ın programı özetle şöyledir. Ermeni milletinin, ihtilal yoluyla, kendini idare etme hakkını elde etmektir. Bu ideale varmak için bütün milletperver Ermenileri bir araya getirmek, ihtilalci fikirleri yaymak, silah temin etmek ve üyelerine silah kullanmayı öğretmek, gerilla kuvvetleri oluşturmak, hareketin gelişmesi ve güçlenmesi için para temin etmek, Ermeni halkını genel bir isyana hazırlamak…

Armenekan’ın programı, silahlanmayı ve ihtilali teşvik etmesiyle, Ermeni halkını tam manasıyla tahrik edebilecek bir muhtevadadır. Armenekan, askeri strateji konusunda Rus Konsolosu binbaşı Kamsaragan’ın fikirlerine başvurmaktaydı. Armenekan mensupları, Kürt kılığına girerek Van’da Türk zaptiyeleri ile çatışmış ve bir kürt aşiretine saldırı düzenlemiştir. Çatışmalarda ölen komita mensuplarının üzerinden, Fransa’da Portakalyan tarafından ve  İngiltere’den Patigyan’dan gelen mektuplar bulunmuştur.

Komitayla ilgili bilgiler, bu mektuplardan öğrenilmiştir. Armenekan ile Rus Konsolosu Binbaşı Kamsaragan
arasındaki ilişki, Ermeni komitacılarıyla Rus hükümeti arasındaki ilişkinin bir göstergesidir. Batılı emperyalist devletler, Osmanlı Devleti’ne karşı Ermeni tedhiş komitalarıyla bağlantı içine girmişler; onlara destek vererek, devlete karşı silah olarak kullanmışlardır. Çünkü bu yöntem, sıcak savaşa göre risksiz ve maliyetsizdi.

Kaynak: Ermeni Örgütleri ve Faliyetleri – Feridun Eser / Yason yayınları kitabından alınmıştır.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir