Amin Alayı Nedir 1800'lerde Okula yeni başlayacak çocuklar için Önemi

Amin Alayı Nedir 1800’lerde Okula yeni başlayacak çocuklar için Önemi

Amin Alayı Nedir 1800’lerde Okula yeni başlayacak çocuklar için Önemi

Başlangıç olarak Amin Alayı Nedir diye açıklamak gerekirse, henüz okula gitmemiş ve yeni okula başlayacak çocuklar için Osmanlı da, uygulanan ve tarihi ne zaman başladığı bilinmeyen bir kutlama merasimidir.

Amin Alayı : Mektebe başlayacak olan çocuk şaşkın ve korku doludur, ailesi ise mutlu ve telaşlı hazırlıklar içindedir. Çocuğun mektebe başlamasından bir kaç gün önce çarşıya gidilir, çocuğun mektep ihtiyaçları karşılanır ve ona yeni kıyafetler alınır; son gün ise çocuk hamama götürülerek temizlenirdi. Çocuk ve aile birbirinden farklı duygular içinde, hazırlıklar devam ederken, dönemin mektebe başlama adeti olan amin alayı, bir çocuğun hayatının en önemli ve eğlenceli hadiselerinden biridir. Ancak heyecanlananlar sadece kendisi için alay düzenlenecek çocuk ve ailesi değildir. Çocuğun akrabaları, yaşadığı semtin halkı ve en önemlisi gideceği mektepteki diğer talebeler yani alayı oluşturacak olan çocuklar da bu özel günü sabırsızlıkla beklemektedirler.Çocuk ve ailesi son eksikleri tamamlayıp temizlik için hamama gittikleri gün, yeni bir talebe kazanacak olan mektep de bir telaş vardır. Alayın düzenleneceği sabahın bir önceki günü, hoca derslerini bitirdikten sonra talebelerine ertesi gün der yapılmayacağını, amin alayı düzenleneceğini söyler ve yeni elbiseleri olanların giyinip gelmelerini ister. Bu müjde ilan edildikten sonra amin alayı için provalar yapılır. Prova bittikten sonra evlerine dağılan çocuklar, alay haberinin semte yayılmasını sağlar.

Amin alayının , düzenlenecek olan semtinin sakinleri için de bir temaşa hadisesi ihtisasatındadır.

Amin alayının düzenleneceği gün evlerde bir telaş vardır. Alaya katılacak olan çocuklar hamama gitmez; ama onlar da sabah evlerinde yıkanırlar ve en yeni kıyafetlerini giyerlerdi. Bu tuvalet faslı, alayın adına düzenlendiği çocuğun evinde daha uzun sürerdi. Bir gün önce hamama gidip tepeden tırnağa temizlenmiş olan çocuk, kahvaltıdan sonra büyükleri tarafından özenle giydirilip mücevherlerle süslenirdi.

Giyinip süslenen talebeler, mektebe giderler. Mektebin sokağını ise kadınlar doldurur. Mektebin kapısının önünü simitçi, börekçi, helvacı doludur. Mektepte de bir kalabalık olur. Mektep hocası, Şeyh Efendi, birkaç hafız, amin alayı için hazır bulunur. Mektebe toplanan öğrenciler, ilahiciler ve aminciler olarak ikiye ayrılır. İlahiciler üçerli, aminciler ikişerli sıraya girer ve tabur usülü istif olunur. Tabur kalfanın, ”Haydi, yürüyün! komutuyla, kalabalığın içinden çıkıp mektebe başlayacak olan çocuğun evin doğru gitmeye başlar. Adına amin alayı düzenlenen çocuğun evinin önüde kalabalıktır. Temiz elbiseler giydirilen çocuk sanki gelin gibi, öpen, ağlayan, maşallah diyen kalabalığın içinden evden çıkarılır.

İlahiciler ve Aminciler bir fasıl hengame koparırlar. Hoca ellerini kaldırıp Şeyf duasını okuduktan sonra üç kere amin diye bağırılır. Duanın ardından bir ata bindirilen çocuk, kendisi için düzenlenen alaya katılıp mektebe
gitmek için hareket ettirilirdi. Yol boyunca, ilahiciler ilahiler aminciler ise her durakta amin diye bağırırlar. Bu yolculuk mektebe varana kadar devam eder Mektebin kapısına gelince tekrardan bir dua okunup üç defa amin denildikten sonra alay dağılır. Çocuk attan inip mektebe girer. Kendisini bekleyen hocasının elinden öpüp oturur. İlk dersi çok kısadır. Hoca bir besmele çektikten sonra,

Elif, dedi. Ben de dedim…
Bu günlük dersin bu kadar…
Sakın unutma ha, söyle bakalım dersin ne?
Elif.
Aferin…

diyip dersi bitirir. Çocuk ilk dersini öğrenirken yanında gelen akrabalar, aileler, ilahicilere ve amincilere para dağıtıp, bahşiş verip evlatlarını alıp evlerine giderler.

Kaynak: Ahmet Rasim, Falaka- Ahmet Rasim’in İstanbul’u, İBB İstanbul serisi kitabı

İlişkide Aldatmadan daha çok Acıtan 6 durum

Öğrendikten Sonra Bir Kuş Tüyü Gibi Hafiflemenizi Sağlayacak 6 Psikolojik Gerçek

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Gösteren 5 İstemsiz Davranış

Kadın M.stürbasyonu Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi

Karakter Analizi Doğum Ayına Göre Belirlemek

Mutlaka okunması gereken İnsan Beynini Geliştiren 7 Roman

Kadınlar C.nsellikte Hangi Burçla Uyumlusunuz İşte Cevabı?

Bir Erkeğin Gözünde Tatlı Görünen 5 Kadın Karakteri

‘Seni Seviyorum’ Demesinden Daha Anlamlı Küçük Ama Önemli 7 Şey

Cinsel Keşif ve Psikoloji Üzerine Son Yıllarda Çekilmiş En İyi 4 Film

Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 5 Mükemmel Kitap

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Başyapıt Film
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir